Mēness aptumsums un “zilais Mēness”: rets debesu brīnums, kas sagaida mūs 2018. gada 31. janvārī

Janvāra beigās mūsu planētas iedzīvotāji varēs novērot unikālu debess parādību: Mēness aptumsums pirmo reizi 152 gadu laikā sakritīs ar “zilo mēnesi”. Šo brīnumu varēs novērot Indonēzijā, Āzijā, Jaunzēlandē un Austrālijā.

Mēness aptumsums ir viegli izskaidrojams: tas notiek, kad Zeme, Saule un Mēness nostājas vienā rindā, un mūsu planēta pilnībā aizēno Mēnesi no Saules gaismas. Šo parādību var novērot gan ar neapbruņotu aci, gan ar optisko instrumentu palīdzību.

Par “zilo Mēnesi” astronomijā sauc otro pilnmēnesi, kas notiek viena mēneša laikā. Tas nav tik reti sastopams fenomens, bet ar aptumsumu tas bieži nesakrīt. Nākamajā reizē tas notiks 2028. gadā, bet pēc tam – 2032. gadā.

Jāatzīmē, ka fenomena nosaukums ir saistīts nevis ar debesu spīdekļa krāsas izmaiņām, kas notiek diezgan reti, bet ar angļu frāzi “Once in a Blue Moon” (tulkots kā “Reiz zem zilā Mēness”), kas ir līdzvērtīgs mūsu “Kad slotas kātam lapas plauks” (tas ir- ļoti reti vai nekad). Ļoti skaists nosaukums šādam unikālam notikumam, vai ne?

Pašam Pilnmēnesim ir pelnaini pelēka krāsa, bet reizēm optiskā efekta dēļ debesu spīdeklis patiešām var izskatīties zilā vai gaiši violetā krāsā. Tas ir saistīts ar putekļu daļiņām, kas atrodas atmosfērā.

Cilvēki, kas interesējas par astronomiju, ir gatavi tērēt kaudzi naudas tikai, lai paši savām acīm vērotu šādu parādību. Vai jūs gribētu ko tādu redzēt?

©TOPRAKSTI.LV / AVOTS: fabiosa.com

Pievienot komentāru