Kāpēc asiņo Antarktika? 106 gadus vecs noslēpums atklāts!

Zinātnieki no visas pasaules jau sen ir neizpratnē par ļoti neparastu mīklu. Viņi nevarēja saprast, kāpēc Teilora ledājs, kas atrodas Austrumantarktīdā, “asiņo”!

Ledājs tika nosaukts Grifita Teilora vārdā, kurš 1911. gadā ekspedīcijas laikā pirmo reizi atklāja ļoti neparastu parādību. No ledus izplūda gluži kā asiņu strūklaka. Šī dīvainā un noslēpumainā parādība daudzus gadus turēja nesaprašanā gudrākos prātus. Asiņainais ūdens ieplūst Bonni ezerā, kas atrodas tieši zem ledāja.

Sākotnēji zinātnieki uzskatīja, ka šī dīvainība ir tiešas sīciņu sarkano aļģu klātbūtnei ūdenī. Tika veiktas vēl citas ekspedīcijas un pētījumi, kas rūpīgi pētīja ūdens paraugus. Taču ekspedīcijas bija diezgan retas, jo ledājs atrodas vienā no visattālākajām un ģeoloģiski-eksotiskākajām vietām visā pasaulē. Tas kļuva par reālu problēmu, jo paraugi bieži tika zaudēti vai piesārņoti, tāpēc bija grūti iegūt precīzus rezultātus. Tā tas bija līdz 2003. gadam, kad kāds pētījums pierādīja, ka apsārtums ir saistīts ar lielu daudzumu dzelzs oksīdu, sulfātu un sāļu, kas atrodas ūdenī.

Turklāt ūdens sāļums lika zinātniekiem secināt, ka lielais ūdens daudzums iestrēdzis zem ledus slāņa. Un tā bija taisnība! 400 metru dziļumā tika konstatēts subglaciālais ezers, kas satur ļoti sāļu ūdeni. Atrodoties pāris kilometru attālumā no izplūdes vietas, ezers tika pilnībā izolēts no ārpasaules gandrīz divus miljonus gadus!

Komandas no Aļaskas universitātes Fērbenksā un Kolorādo koledžas ir izstrādājušas jaunu teoriju, balstoties uz rezultātiem, un beidzot pierādīja tā eksistenci. Viņi apstiprināja, ka zem ledāja ir ne tikai ezers, bet arī plūstoša ūdens sistēma, kas ļauj “nebrīvē” esošajam dzelzi saturošam ūdenim izplūst caur nelielu plaisu ledus klintī uzreiz oksidēties un pārvērsties asins sarkanā krāsā.

Komanda secināja, ka kaut kādā veidā iespaidīgās, nepārtrauktās hidrosistēmas dēļ ūdens ezerā faktiski nekad nav sasalis! Viņiem bija iespēja to apstiprinātu, izmantojot eholokatoru. Tā viņi izsekoja un klausījās ūdens plūsmu. Taču pētījumi ar to nebeidzas.

Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!

Pievienot komentāru