Psihologi uzskata, ka cilvēki, kuri laikus izgrezno māju svētkiem, ir laimīgāki!

Ziema ir lielisks laiks. Daudzi bērni un pieaugušie gaida pirmo sniegu un dodas ārpus mājīgajiem dzīvokļiem un mājām, lai izbaudītu bezrūpīgu un dzīvespriecīgu atmosfēru gaidot vienus no iecienītākajiem svētkiem visā pasaulē.

Mēs izvēlamies Ziemassvētku eglīti, un ar ne mazāku entuziasmu izgreznojam to, cerot, ka jaunais gads nesīs labvēlīgas pārmaiņas gan mūsos pašos, gan visā apkārtējā. Kāds par to ir pilnīgi pārliecināts, bet kāds, iegrimis pirmssvētku rūpēs, atkal atradīs cerību. Katrai ģimenei ir savas mājas dekorēšanas tradīcijas. Daži cilvēki izvēlas eglīti pušķot Ziemassvētku vakarā, citi rada Ziemassvētku noskaņu daudz agrāk – jo viņi jūtas laimīgāki, un tas ir zinātniski pamatots.

Lielākā daļa no mums dzīvo pastāvīgā stresā- mēs cenšamies noķert visu un dažreiz aizmirstam, cik īsa, pēc būtības, ir dzīve un ka tikai mēs paši varam padarīt to patīkamāku. Psihologi uzskata, ka Ziemassvētku rotājumi atgriež cilvēku bērnības atmosfērā, kas ir piepildīta ar īpašu burvību, un nekas nav salīdzināms ar uztraukumu, ko izraisa skuju un mandarīna burvīgie aromāti.

Ziemassvētku rotājumi arī tiek uzskatīti par lielisku veidu, kā atrast jaunus draugus. Kad uz durvīm parādās egļu vainags, kaimiņi zemapziņā to uzskata par draudzības pazīmi. Pie šāda secinājuma nonākuši Templas universitātes Pensilvānijas štatā un Jūtas universitātes pētnieki. Pētījumā piedalījās personu grupa, kuras mērķis bija novērtēt vairāku māju izgreznošanas līmeni fotoattēlos- lielākā daļa no viņiem būtu vēlējušies kontaktēties ar tiem kaimiņiem, kuri veltījuši laiku, lai radītu svētku atmosfēru.

Palielināt laimes sajūtu palīdz arī Jaungada un Ziemassvētku mūzika – pozitīva, viegla, pacilājoša. Lai gan pastāv arī diezgan pretējs viedoklis. Daži psihologi uzskata, ka vēlme “pietuvināt” svētkus var palielināt stresu, jo tas atgādina par lielu skaitu nepabeigtu darbu, taču viņi arī atzīmē, ka šādi gadījumi ir diezgan reti.

Bet kā profesionāļi izskaidro apmierinātības ar dzīvi rādītāju pieaugumu, atkarībā no tā, kad mēs izrotājam savas mājas un pušķojam eglīti?

Saskaņā ar UNILAD resursu, psihoanalītiķis, projekta “MindFixers” un klīnikas dibinātājs Stīvs Makkūns uzskata:

“Neskatoties uz to, ka vēlmi izrotāt savu māju svētkiem var izraisīt simptomātiski iemesli, vairumā gadījumu cilvēkus virza nostalģija.

Stresa un nemiera pilnajā pasaulē cilvēks cenšas ieskaut sevi ar lietām, kas rada prieku, un Ziemassvētku rotājumi rosina atmiņas par laimīgu bērnību.”

Viņa viedoklim ievienojas terapeite Eimija Morīna, bestselleru grāmatas “13 lietas, ko nedara dvēselē stipri cilvēki” autore:

“Svētki var saistīties ar prieka un rūgtuma sajūtu sajaukumu. Varbūt tie jums atgādina, ka jums ir nepieciešams apmeklēt savu mīļoto, par ticību Ziemassvētku vecītim, vai tiem laikiem, kad kāds tuvinieks vēl bija ar jums. Rotājumi ir viens veids, kā atkal sajust saikni ar viņu.”

Ja aizdomājas, mēs paši sev liedzam brīnišķīgo, piemēram, skaistos traukus, gultas veļu vai drēbes izmantojot tikai īpašos gadījumos. Šajā kategorijā ietilpst daži dekoratīvie priekšmeti, kurus mēs izņemam no kastītēm tikai, lai palepotos ar tiem viesu priekšā. Tomēr tieši šāda atmosfēra ļauj mums justies daudz harmoniskāk.

Amerikas profesors Abrahams Goldbergs uzskata, ka cilvēka apmierinātības līmenis ir atkarīgs no tādu faktoru kombinācijas kā veselība, finansiālā labklājība un mājīgums. Tādējādi lielu pilsētu iedzīvotāji ar skaistu arhitektūru ir vairāk apmierināti nekā cilvēki, kuri dzīvo rūpniecības rajonos. Pirmais var baudīt ainavas un vēsturiskos pieminekļus, otrais vienkārši aizpilda skaistuma trūkumu vidē ar patīkamām lietām.

Dzīvokļu un māju dekorēšanai vajadzētu būt vismaz tādēļ, ka estētiskais prieks dod ieguldījumu:

  • lielāka apmierinātība ar dzīvi;
  • relaksācija;
  • iedvesma;
  • radošas sevis izteiksme.

Svētki ir labākais laiks, lai radītu laimes atmosfēru. Un Ziemassvētku eglītes burvība ir tieši tā, kas var dažādot ziemas baltos vai pelēkos toņus. Galu galā jums ir jāizlemj, kad rotāties, bet, ja tas var atdzīvināt auksto ikdienu, kāpēc to nedarīt agrāk nekā parasti?

©TOPRAKSTI.LV / AVOTS: fabiosa.com

Pievienot komentāru