Pagātne var būt gan šokējoša, gan pazīstama. Ir ierasts teikt, ka cilvēku daba nekad nemainās, bet joprojām ir iespējams, ka arheoloģijas atradumi mūs pārsteigs izvelkot lietas no zemes, kas mainīs mūsu uztveri par pagātni.
Olduvaja Džordža
Slejoties gar stāvajām Tanzānijas aizām, vairāk kā 45 kilometru garumā, Olduvajā Džordžā ir atrasti vissenākie pierādījumi par cilvēku eksistenci. Šajā vietā atrastie piederumi, kas piederējuši pirmatnējam cilvēkam, ir vairāk kā divus miljonus veci. Šie darba rīki palīdz pierādīt evolūcijas teoriju. Vēl tur ir atrasti pierādījumi, ka tur dzīvojošie cilvēki ir bijuši savācēj tauta. Vietās, kur tie apmetušies ir atrasti dzīvnieku kauli uz kuriem ir bijuši citu dzīvnieku zobu nospiedumi nevis medību ieroču pazīmes. Kopā ar vēl dažiem senajiem zīmējumiem, šī ir viena no lielākajām arheoloģisko izrakumu vietām.
Hagar Kim tempļi
„Es esmu apceļojis senas drupas visapkārt pasaulei. No Divupes civilizācijai līdz Vidusjūrai, no Mezopotāmijas līdz Ēģiptei, Grieķijai un Šveicei, bet nekur neesmu redzējis tik vecu vietu kā šo!” – Vere Gordons Čilde, Eiropas senās arheoloģijas profesors. Vecākās Ēģiptiešu piramīdas ir celtas aptuveni 2600 gadus pirms kristus, Hagar Kim templis ir celts vismaz 1000 gadu ātrāk. Šīs brīvi-stāvošās skulptūras ur daļa no UNESCO mantojuma un ir vecākas par slaveno Stounhendžu vai citām līdzīgām neeolītiskām skulptūrām.
Terakotas armija, Šaancji.
Atklāta 1974 gada martā – pirmā Ķīnas imperatora ,Ciņa Šihuandi bēru armija, iekļau sevī masīvu, 8000 māla karavīru, vairāk kā 100 kariešu un vairākus zirgu statujām. Šīs cilvēka veidotās skulptūras ir piemiņa vienam no vēstures ietekmīgākajiem vīriem. Grupa zemnieku atklāja šo vietu rokot sev aku, bet ļoti liela daļa no šīm kapenēm vēl joprojām ir neatklāta, vienkārši tāpēc, lai izrādītu cieņu pret mirušo imperatoru.
Maķedonijas Filipa otrā templis
Kad grieķu arheoloģijas eksperts Manolis Andronikos paziņoa par Maķedonijas karaļa tempļa atrašanu Vergīnā 1977 gadā, tas saņēma savu daļu ņirgāšanos. Jo neviens neticēja, ka šie tempļi vēl eksistē. Taču drīz vien parādījās pirmie pierādījumi, kas lika visiem mainīt domas. Kopš tā brīža ir atrasti vēl vairāki tempļ tai skaitā ar Aleksandra lielā templis.
Stafordšīras laupījums
2009 gadā, arheoloģiskie izrakumi Hammervikas ciematā Ličfieldā, Stafordšīrā kļuva par jaunāko atradumu arheoloģijas pasaulē. Šie izrakumi satur lielāko zelta kolekciju, sudraba un metāla objektu kolekciju no anglosakšu ēras 7 – 9 gadsimtā. Mērcijas karaliste, kurai piederēja iepriekš pieminētie atradumi, lika šos dārgumus aprakt briesmu brīdī ar mērķi, lai tos būtu iespējams atgūt, kad briesmas būs pagājušas. Šobrīd kopējais atradums ir aptuveni trīs tūkstošu visādu priekšmetu un galvenokārt tie piederējuši vīriešiem.
Bagdādes baterijas
Izveidotas senajā Partiešu ērā un Sasanīda periodā(1 – 3 gadsimts), Partiešu baterijas, jeb Bagdādes baterijas ir nopietns atklājums Mezopotāmijas civilizācijā. Traukiem, kas atrasti ir cilindrisks metāla apšuvums ar vara stieni pa vidu. Pierādījumi joprojām tiek vākti, bet ir izveidotas teorijas, kur tiek apspriests, ka šajos traukos ielēja vīnogu sulu – izsaucot šim elektroķīmiskajam pārim veidot viegli voltāžu. Modernas rekonstrukcijas pierāda to, ka voltāža varēja būt pietiekami stipra, lai radītu elektrību. Ja pierādījumi atbalstīs šo teoriju, tad šis atklājums atņems Aleksandram Voltam elektrības tēva titulu.
Bezgalvainie Dorsetas vikingi
Veidojot dzelzceļu Dorsetā, strādnieki atrada nelielu apbedījuma vietu, kur atrada vairākus vikingu skeletus bez galvām. No sākuma arheologi uzskatīja, ka vietējie ciema iedzīvotāji, kas pārdzīvojuši vikingu uzbrukumu, pēc tam aiz atriebības ir tiem nogriezuši galvas. Bet cītīgāk apskatot šos skeletus, viņi sapratuši, ka galvas ir nogrieztas pārāk precīzi. Līdz pat šai dienai nevienam nav skaidrības, kas tad tur īsti noticis.
Publicēts sadarbībā ar RIEKSTKODIS.LV Patika? Apskati arī otro daļu ŠEIT!