Saistībā ar veselību pieminot nātriju, vairākumam cilvēku tas asociējas ar hipertoniju. Bet attiecībā uz kāliju visi zina, ka tas vajadzīgs sirdij: sirdsslimniekiem iesaka ēst žāvētas aprikozes un ar visu mizu cepeškrāsnī ceptus kartupeļus. Taču tas viss ir tikai niecīgs lielas kopainas fragmentiņš.
Katrā ķermeņa šūnā darbojas savdabīgs kālija–nātrija sūknis: tas gan iepumpē šūnā šķidrumu ar tajā izšķīdušajām vielām, gan izstumj laukā izmantoto un lieko. Ja ir šo divu elementu līdzsvars – sūknis strādā nevainojami, bet, ja nav – sākas problēmas.
Daudzi hipertoniķi ar stāžu noteikti ir izbaudījuši bezsāls diētas. Ne tikai pacienti, arī ārsti no sirds ticēja, ka ļaunuma sakne slēpjas nātrijā un sāls (nātrija hlorīds) paaugstina arteriālo spiedienu. Tātad, pēc loģikas, atsakoties no sāls, spiediens nepaaugstināsies. Taču ar laiku šī it kā skaidrā un vienkāršā teorija izrādījās nepārliecinoša, jo nespēja izskaidrot dažus faktorus.
Piemēram, tā nespēja atbildēt uz jautājumu, kāpēc veģetārieši, kas lieto sāli ne mazāk kā gaļēdāji, ar hipertoniju slimo desmitreiz retāk. Tad par vaininieku tika pasludināta gaļa un dzīvnieku tauki. Tikai atkal savādi šķita, ka japāņiem, kuri savā ēdienkartē šos produktus iekļauj minimāli, hipertonija uzskatāma par bezmaz nacionālu problēmu…
Mūsdienās zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka vainojams nevis nātrijs, bet gan kālijs, precīzāk sakot – kālija–nātrija līdzsvars. Augu valsts produktos ir vairāk kālija nekā tajos, kas veido mūsu uztura pamatu, un tas liecina par labu veģetāriešiem.
Savukārt tradicionālajā japāņu virtuvē dominē nātrijs (jūras augi, ēdieni no sāļiem graudaugiem un pākšaugiem). Tikai pēdējā laikā japāņi sākuši vairāk pievērsties gaļai, arī augsnē audzētiem dārzeņiem un augļiem, un tas būtiski nācis par labu viņu veselībai.
Ilgu laiku speciālisti kālija un nātrija līdzsvaru centās regulēt ar zāļu starpniecību. Hipertoniķiem tradicionāli tika izrakstīti urīndzenoši līdzekļi: lai kontrolētu procesu, kuru normālos apstākļos jākontrolē pašam organismam.
Taču daudzi no šiem līdzekļiem kopā ar ūdeni aktīvi izvadīja arī kāliju, kas nekādi neveicināja kālija un nātrija līdzsvara uzturēšanu. Tāpēc paaugstināto arteriālo asinsspiedienu labāk censties kontrolēt ar racionālu uzturu un pie viena neaizmirst, ka normālai asinsvadu darbībai nepieciešams arī kalcijs un magnijs.
Par līdzsvaru jārūpējas
Atzīts, ka dzīvība radusies ūdenī un ne jau saldūdenī, bet gan nātrija, kālija, kalcija, magnija un citu sāļu šķīdumā. Tas arī izskaidro, kāpēc absolūti visu dzīvo radību organisma šūnas, sākot no pašām vienkāršākajām un beidzot ar ļoti sarežģītām, satur šīs vielas un aiziet bojā, ja kāda no tām iztrūkst. Organisms ļoti rūpīgi sargā šīs savas iekšējās vides nemainību.
Piemēram, nieres filtrē asinis (aptuveni 7 litrus šķidruma stundā) un izvada no organisma visu lieko, kaitīgo, nevajadzīgo, bet vērtīgo un nepieciešamo atgriež atpakaļ asinīs, uzturot ūdens un sāļu līdzsvaru.
Cilvēka spēkos ir atvieglot nierēm šo darbu, dodot organismam minerālus vēlamās attiecībās. Tas prasa zināmas pūles, jo tā sauktajā ērtajā uzturā svaru kausi ir nevis līdzsvarā, bet noslīd par labu nātrijam. Ar to ir pārsātināts praktiski ikviens fast food produkts, toties kālija, kalcija un magnija tajos trūkst. Tāpēc, rūpējoties par veselību, jāpievēršas citiem produktiem.
Ļaudīm, kas nelieto urīndzenošus līdzekļus, nepieciešams tikai 1,6–2 g kālija dienā. Teicams tā avots ir rieksti un žāvēti augļi, sēnes, kāposti, kartupeļi, lapu zaļumi, banāni un citrusaugļi, melones, pākšaugi, kā arī aknas un piens. Daudz kālija tiek zaudēts, produktus vārot, tāpēc kartupeļus ieteicams cept ar visu mizu cepeškrāsnī.
Daži urīndzenošie līdzekļi, arī kofeīns un alkohols palielina kālija un magnija zudumus caur nierēm. Arī tik iecienītā kafija aktīvi palīdz izvadīt no organisma vērtīgās vielas.
Ja organismā pietrūkst magnija, nekas nepalīdzēs palielināt kālija daudzumu: vispirms jākoriģē magnija saturs, un tikai pēc tam žāvētās aprikozes vai banāns spēs dot vēlamo rezultātu. Pats patīkamākais veids, kā paaugstināt magnija līmeni, ir jūras peldes.
Magniju no jūras ūdens cilvēks uzņem tieši caur ādu – nepieciešamo devu organisms uzsūks jebkurā veidā: vai nu ar visu ādas virsmu (peldoties), vai tikai caur pēdām (bradājot). Tā kā dabā jūra peldēm mums (un arī ne visiem) pieejama tikai gada siltajos mēnešos, neviens nevar liegt pārējā laikā mazu jūru sarīkot vannā vai bļodā.
Magnijs lielā daudzumā ir visos zaļajos augos. Turklāt tie ir arī teicams kālija un kalcija avots. Vēl šīs vielas rodamas pienā, bet īpaši biezpienā. Tādējādi piens, tā produkti un svaigi zaļumi uzturā ļauj bez gariem aprēķiniem saņemt vajadzīgos mikroelementus. Bet tālāk jau jāpaļaujas uz organismu: izmantojot visus savus iekšējos mehānismus, tas pacentīsies noturēt arteriālo spiedienu normas robežās. Galvenais – tam netraucēt.
Vērtīgākie kālija avoti
Žāvētas aprikozes (pusglāze) – 900 mg
Vidēja lieluma ar mizu cepts kartupelis – 840 mg
Pusīte avokado – 600 mg
Rozīnes (pusglāze) – 550 mg
Glāze apelsīnu sulas vai banāns – 500 mg
Ķirbju biezenis (pusglāze) – 450 mg
Glāze piena – 370 mg
Cepta liellopa gaļa (100 g) – 360 mg
Sautētas pupiņas (pusglāze) – 340 mg
Vidēja lieluma tomāts –300 mg
Ar kāliju bagātīgas pusdienas
Visi šie ēdieni ir bagāti ne tikai ar kāliju un nātriju, bet arī kalciju un magniju.
* Skābētu kāpostu salāti ar sīpoliem un lociņiem
* Sakņu zupa ar pupiņām un aitas gaļu
* Sardīnes un cepeškrāsnī ar mizu cepti kartupeļi
* Svaigi spiesta apelsīnu sula
Kāda visam saistība ar kalciju un magniju?
Vistiešākā. Šie divi minerāli darbojas kopā ar kāliju un nātriju un ir ļoti nepieciešami hipertonijas gadījumā.
Zinātnieki pārbaudīja dažādu elementu saturu organismā cilvēkiem, kam hipertonija bija tikko atklāta un nebija nekādi ārstēta. Tika konstatēts, ka no cilvēkiem ar normālu asinsspiedienu viņi atšķiras tikai ar pazeminātu kalcija saturu, kas bija 18% zemāks par normu. Likvidējot kalcija deficītu organismā, izdevās arī savaldīt asinsspiedienu.
Savukārt magnijs kopā ar kalciju regulē asinsvadu tonusu, to sasprindzinājumu un atslābinājumu. Ja šie minerāli ir pietiekamā daudzumā un pareizā attiecībā, asinsvadu tonuss tiek uzturēts optimālā līmenī.