Hemoroīdi mūsdienās skar gandrīz pusi Eiropas iedzīvotāju. Iemesli tam ir dažādi – gan ģenētiskā predispozīcija, gan fizisko aktivitāšu trūkums, gan ilgstošs darbs sēdus pozīcijā, gan nesabalansēts uzturs un citi.
Kā stāsta SIA “Veselības centrs 4” filiāles “Baltijas Vēnu klīnika” flebologs, ķirurgs ar specializāciju proktoloģijā, Ķirurģijas nodaļas vadītājs Pēteris Gerke, hemoroidālās slimības ārstēšanā kompleksi lietojamas gan medikamentozas, gan ķirurģiskas ārstēšanas metodes, kā arī nepieciešama dzīvesveida un uztura režīma maiņa. Tomēr konkrēta ārstēšanas programma atkarīga no slimības stadijas un tās izpausmēm.
Ārsti visā pasaulē hemoroīdu ārstēšanai lieto vairāk nekā 10 operāciju veidus (LONGO, STARR, HET, HAL-RAL, EVRF, Liga Sure, THD, RAFAELO, lāzerterapija, skleroterapija u.c.). Tie ir pieejami arī Latvijā, piemēram, “Veselības centrs 4” piedāvā šīs un arī pašu jaunāko – medicīniskās līmes (ciānakrilāta) metodi. (Ciānakrilāts ārstēšanā jau ilgstoši tiek pielietots medicīnā, īpaši asinsvadu ķirurģijā. Kopš 2012. gada SIA “Veselības centrs 4” šo metodi veiksmīgi lieto varikozu kāju vēnu ārtēšanā.)
Inovatīvā un mazinvazīvā medicīniskās līmes metode ir “pusķirurģiska” metode, un tā ir mazāk traumatiska nekā ķirurģiskās metodes.
Operācijas laikā, kas drīzāk līdzinās manipulācijai, palielinātajos hemoroīdos injekciju veidā ievada ķīmisku preparātu, kas slimajos hemoroidālajos mezglos pārtrauc asins plūsmu un savelk hemoroīdu kapsulas apvalku. Tādējādi hemoroīdi vairs netiek apasiņoti, un tie izzūd.
Dažas stundas pirms operācijas taisnā zarna jāatbrīvo no tās satura – vislabāk to izdarīt ar Mikrolax tipa klizmu,to ievadot taisnajā zarnā. Tās dienas rītā nevajadzētu arī ēst, bet dzert tikai šķidrumu.
Operācija ilgst vien 10-20 minūtes. Operāciju veic ambulatori, un uzreiz pēc tās var atgriezties ikdienas gaitās. Procedūras veikšanai nav nekādu ierobežojumu, jo tā ir ļoti saudzīga un norit lokālā anestēzijā.
Uzreiz pēc operācijas zūd slimo hemoroīdu izraisītās sāpes, un pats hemoroīdu mezgls uzsūcas pāris mēnešu laikā. Jāatzīst, ka 4. pakāpes hemoroidālo slimību gadījumā mezgli diemžēl vizuāli neizzudīs, tos var likvidēt tikai ķirurģiski – izgriežot. Ciānakrilāta metode ir piemērota 2., 3. un 4. pakāpes hemoroīdu ārstēšanai.
Pēc operācijas recidīva iespējas nepastāv – likvidētie hemoroidālie mezgli neatgriezīsies, bet, ja ir tendence uz šo slimību, var progresēt citi hemoroidālie mezgli vai veidoties jauni.
Operācijas izmaksas ir atkarīgas no slimības pakāpes un hemoroīdu daudzuma- sākot no 700 eiro.