Neparasti atklājumi, kurus paveica bērni FOTO

Paleontologi, astronomi, biologi – šķiet, ka tās ir profesijas, kas domātas tikai pieaugušajiem, taču bērni izmantojot savu neticami spēcīgo ziņkārību spēj paveikt ne mazāk pārsteidzošus atklājumus.

Bērnu arheoloģija

116

2008. gadā 9 gadus vecais Metjū Bergers kopā ar savu tēvu arheologu atradās izrakumos netālu no Johanesburgas Dienvidāfrikā, kad Metjū izdevās atklāt atliekas, kas piederēja vienam no senākajiem cilvēka priekštečiemAustralopithecus sediba. 2 miljonus gadus vecie kauli tika atrasti ārpus oficiālās izrakumu vietas. Kā izrādījās, Metjū bija nolēmis veikt savus izrakumus un par to arī žurnālistiem pēc tam pavēstīja viņa tēvs. Vēlāk Metjū tēvs ar kolēģiem no jauntaklātās vietas izraka divus skeletus, kuri pieder vēl līdz šim nezināmam cilvēka priekštecim.

Pārsteigums kosmosā

27

2013. gada novembrī kāds 10 gadus vecs kanādietis kļuva par jaunāko personu, kas jebkad ir atklājis supernovu jeb eksplodējošu zvaigzni. Nātans Grejs notvēra supernovu ar sava tēva, kurš ir astronoms, vadīto teleskopu Jaunskotijā. Nātans apgalvoja, ka jau sešus mēnešus centās debesīs ieraudzīt kaut ko patiešām interesantu un ir ļoti priecīgs, ka atklāja šo supernovu, kura izskatījās kā “mirgojoša zvaigzne”.

Jautrības ar mušām

3

Vidusskolas zinātnes projekti ir ne tikai jautra aizraušanās, bet spēj arī iedvesmot nopietnus izpētes centrus jaunu eksperimentu veikšanā. Simons Marenda vēlējās noskaidrot kā mākslīgie saldinātāji ietekmē augļu mušiņas. Viens no saldinātājiem bija cukura paveids, kas sastopams alkohola veidošanās procesā – eritrols. Mušiņas, kuras tika barotas ar eritrolu nomira pēc sešām dienām. Dreksela Universitāte Kalifornijā ieinteresējās par šo pētījumu un ar Simona piedalīšanos atkārtoja to laboratorijā, kur rezultāti bija tie paši. Šobrīd turpinās pētījumi, lai noskaidrotu vai eritrolu nevarētu izmantot kā cilvēkam nekaitīgu pesticīdu.

Senais zobs

A boy from Michigan finds a mastodon tooth while playing outside that dates back thousands of years.

2014. gada aprīlī 9 gadus vecais Filips Stolls devās pārgājienā gar nelielu līci netālu no savām mājām Mičiganā. Mājās viņš pārradās ar 10000 gadus vecu zobam līdzīgu objektu. Tas bija brūns 20 centimetrus garš objekts ar sešiem izciļņiem tajā. Filipa vecāki sazinājās ar vietējiem reptīļu un amfībīju pētniekiem, kuri apstiprināja, ka tas ir mastodonta zobs. Mastodonti bija aizvēsturiski

Noslēpumainā sēnīte

57

Vairāk nekā desmit gadu garumā Dienvidkalifornijas iedzīvotāji saslima un dažos gadījumos pat mira pēc inficēšanās ar sēnīti Cryptococcus gattii. Tomēr visu šo gadu laikā pētniekiem nebija izdevies noskaidrot, kur un kādos apstākļos cilvēki saslima ar šo sēnīti. Elana Fillere gāja septītajā klasē un skolā viņiem vajadzēja izveidot savu zinātnes projektu. Viņas māte ir inektologs un ieteica meitai izpētīt, kur tad dzīvo Cryptococcus gattii sēnīte. Elanai izdevās izpētīt un atklāt vismaz trīs kokus Losandželosas apkaimē, kur šī sēnīte ir sastopama. Meitene padalījās ar savu atklājumu ar Djuka Universitātes speciālistiem un viņas pētījumu iekļāva publikācijā par šo sēnīti PLOS Pathogens žurnālā.

10000 gadus vecs suvenīrs

64

Augustā kāda vasaras bērnu nometne pārvērtās par negaidītu vēstures stundu, kad Ņūdžersijas pludmalē tika atrakts 10000 gadus vecs šķēpa uzgalis. Desmit gadus vecais Noa Kordls spēlējās pludmales smiltīs, kad negaidīti uzgāja nelielo atradumu. Viņa ģimene sazinājās ar Ņūdžersijas arheologu asociāciju, kur tika noskaidrots, ka šķēpa uzgalis visticamāk pieder paleo-indiāņiem, kuri šķērsoja šo reģionu pirms 8000 – 11000 gadu. Tamlīdzīgi atradumi no šī laikaperioda ir liels retums un profesionālie arheologi ir izrakuši vien kādu duci šādus šķēpa uzgaļus, tādēļ Noa atradums ir patiešām vērtīgs.

PRATADARBNICA.LV

Pievienot komentāru