Domājams, ka uz jautājumu “kurš ir dārgākais akmens pasaulē” jūs atbildēsiet- briljants. Pat nenorādot uz kādu konkrētu, jums būs taisnība. Bet kā tad, ja jums jautātu, kurš ir visdārgākais šķidrums? Nafta? Antīks alkohols? Kas cits? Šis saraksts atvērs acis uz dažu lietu vērtību mūsu pasaulē, un, cerams, pārsteigs…
1. Asins
Šķiet, kā var cilvēka asins būt dārgas? Par laimi, donoru ir pietiekami, un naudu, ko parasti samaksā par asins ziedošanu, nevar saukt par “pasakainu”. Galvenais parametrs, kas nosaka “produkta” galīgo cenu- grupa un veids. Ir skaidrs, ka cenu politika donoram un gala klientam ir nesalīdzināmi atšķirīga.
2. Gamma oksisviestskābe
Sākotnēji tā ir cilvēka nervu sistēmas sastāvdaļa un tai ir nopietna ietekme uz to. Bet to ražo arī mākslīgi un sauc par “šķidro ekstazī”. Dažās valstīs šo vielu lieto anestēzijā, bet lielākajā daļā valstu tā tiek uzskatīta par narkotiku.
3. Melnā tinte
Un pārsteigums vēlreiz. Faktiski, tas ir tikai viltīgs biznesa gājiens, kas ļauj lielām korporācijām taisīt lielu naudu. Printerus pārdod lētāk, bet tie jāaprīko ar kārtridžiem, uz ko tiek papildus nopelnīts. Melnā tinte maksā daudz dārgāk nekā krāsainās.
4. Dzīvsudrabs
Dzīvsudrabs ir unikāls metāla. Tā unikalitāte slēpjas faktā, ka tas joprojām ir šķidrs istabas temperatūrā. Iepriekš dzīvsudrabu izmantoja medicīnā, bet, kad tika konstatēta tā toksicitāte, tika izmantots nebioloģiskās jomās, piemēram, dienasgaismas spuldzēs.
5. Insulīns
Cilvēkam insulīnu ražo aizkuņģa dziedzeris. Ja šī spēja tiek traucēta, rodas diabēts. Tādēļ tas tiek sintezēts mākslīgi.
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!