Lieldienas svētku raksturīgākie ēdieni ir vārīti zirņi un olas. Bet spilgtākā tradīcija – olu krāsošana un vārīšana.
Olas uzskata par saules simbolu un kopš seniem laikiem arī par dzīvības un auglības stiprinājumu un maģisku līdzekli, jo arī no olas rodas jauna dzīvība.
Parasti Lieldienās vāra tikai vistu, ļoti retos gadījumos zosu olas. Lieldienu olas mēdz dažādi izkrāsot. Parastākais krāsošanas veids senatnē (un arī tagad) ir vārīt tās sīpolu mizās.
Vēl olas vārīja bērza lapās, rudzu zelmenī un siena gružos – tad tās nokrāsojās zaļas, bet, vārot alkšņa pumpuros, kļuva brūnas. Lai pasargātu vistas no vanaga, Lieldienu rītā izpērtās pirtsslotas lika sētas mietu starpā un aplēja ar ūdeni, kurā Lieldienu olas vārītas.
Pazīstama tradīcija ir sišanās ar olām. Tā tiek dažādi skaidrota. Piemēram, Lieldienās olas sit, lai mājās nāktu svētība; Lieldienās sitas ar olām, lai uzzinātu, kurš ilgāk dzīvos. Kam stiprāka ola, tas dzīvos ilgāk.
Vienu no galvenajām vietām seno Lieldienu rituālā ieņem šūpoļu kāršana un šūpošanās. Atkarībā no novada šūpoles sauc par šūpotnēm, līgotnēm, līgačām, airēm jeb eirēm. Tās kāra katrā ciemā, un liels bija grēks, ja kāds, kas iepriekšējos gados bija kāris šūpoles, to vairs nedarīja.
Ticēja, ka tad labie gari atriebsies viņa lopiem. Šūpolēm jau iepriekš izraudzījās piemērotu vietu: parasti augstākā kalnā, lai no tālienes varētu ieraudzīt.
Vairījās šūpoles kārt ūdens malā un arī labā zemē. Lai arī galvenais šūpošanās laiks bija Lieldienas, šūpojās vēl visu nedēļu pēc tam, līdz Lieldienu atsvētei jeb baltajām Lieldienām.
Tad svinīgā ceremonijā, pieaicinot kaimiņus, šūpoles izjauca un sadedzināja, lai raganām nebūtu kur šūpoties.
Tautas ticējumi par Lieldienām
* Lieldienas sestdienā visām saimniecēm bija jāvāra olas, tad nākamā gadā varēja labi satikt ar saimi un kaimiņiem.
* Kas olu bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melos.
* Ja pirmo Lieldienu lietus līst, tad govis dos daudz piena.
* Kad Lieldienās olas zogot, tad zaglis paliekot tikpat pliks kā ola.
* Ja Lieldienās nemaina olas, tad cāļi nepadosies.
* Lieldienas olas ēdot, čaumalas jāsadrupina labi smalki, lai vistas labi dēj.
* Kad Lieldienu olas vāra, tad nevajag uguni pūst, lai tās neiet pušu.
* Lieldienās bērniem vajag ēst daudz olu, lai augtu apaļi kā olas.
* Ja ar olām sitas Lieldienās, tad aug brangi zirgi.
* Lieldienās jāvāra olas, lai augtu apaļš kā ola.
* Lieldienu rītā bez saules jāizslauka istaba, sākot no durvīm uz dibenu, un mēsli jāaiznes tur, kur grib, lai vistas dēj, tad visu gadu vistas citur nedēj.
* Ja grib, lai būtu sārti vaigi, tad vajag Lieldienu rītā pirms saules apēst vismaz 13 dzērveņu ogas.
* Lieldienas rītā pirms saules lēkta jāmazgā cūka dīķī, kura jāvelk atmuguriski ūdenī, tad visu gadu būs mājās tīrība, arī zirnekļi neappļēkos griestus.