Kāda patiesībā bija Roksolana jeb Hirrema? Jums labāk piesēst!

Osmaņu sultāna- iekarotāja Suleimana Lieliskā sieva ukrainiete Roksolana bija viena no tā laikmeta ietekmīgākajām sievietēm.

Bet kādas baumas par viņu ir patiesas, un kas ir izdomājums? Ar ko tik ļoti Turku sultānu aizrāva slāvu skaistule? Mēģināsim noskaidrot!

Kā patiesībā sauca Roksolanu?

Sultāna Suleimana spēcīgā sieva Eiropā bija pazīstama kā Roksolana. Bet patiesībā tas bija tikai segvārds, ko turki deva visiem vergiem slāviem.

Haremā topošā sultāna sieva pieņēma islāmu un ieguva vārdu Hirrema (smejošs). Saskaņā ar dažiem ziņojumiem, pats sultāns piešķīra vārdu savai izredzētajai, kas bija nedzirdēts gods.

Patiesais Hirremas vārds, kas dots pie kristīšanas, joprojām nav zināms. Saskaņā ar dažiem avotiem, viņas mātes vārds bija Anastasija (vai Aleksandra) Gavrilovna Lisovskaja. Visticamāk, viņa bija meita pareizticīgo priesterim, kas nācaisno Rogatinas (Rietumu Ukraina).

Biogrāfijas tukšumi

Vēl XIX gadsimtā Hirrema kļuva par vairāku romānu un dzejoļu varoni. Iedvesmojoties no romantiskās mīlas stāsta starp skaisto verdzeni un vareno valdnieku, 1990. gados tika uzņemts seriāls “Roksolana”.

2012. gadā NVS valstu televīzijās uzvaras gājienu sāka seriāls “Lieliskais gadsimts”, kuru noskatoties daudzi skatītāji par pārsteigumu uzzināja, ka pat tādā ortodoksālā Islāma valstī kā Osmaņu impērija bija sieviete, kas valdīja vienlīdzīgi ar savu vīru.

Tomēr gandrīz nav ticamas informācijas par Roksolanu- Hirremu. Osmaņu pils bija ļoti slēgta struktūra. Piekļuve harēmam bija tikai sultānam un viņa dēliem. Tādēļ par Osmaņu impērijas valdnieka intīmo dzīvi var tikai nojaust pēc maigās sarakstes starp Suleimanu un viņa mīļoto.

Šeit ir nezināma autora Roksolanas portrets, kuru pētnieki attiecina uz apmēram 1540.-1550.gadu.

Pētnieki zina tikai to, ka Hirrema bija slāviete, kuru nolaupīja Krimas tatāri. Tad viņa tika pārdota vergu tirgū tālākpārdevējiem no Osmaņu impērijas. Tātad Roksolana nokļuva Suleimana haremā, kamēr viņš vēl nebija kāpis tronī, bet bija tikai Manisas valdnieks. Turpmākā mīļotā bija vēl maza meitene, tāpēc līdz viņas ienākšanas harēmā un tuvināšanās valdniekam pagāja vairāki gadi.

Tālākā notikumu gaita varenā sultāna harēmā zināma tikai no ārvalstu vēstnieku piezīmēm. Un viņi vāca informāciju galvenokārt no tenkām un baumām, attēlojot Hirremu kā slepenu raganu, kas piebūrusi sultānu, un īstu nelieti, kas mazgāja svešām asinīm savu dēlu ceļu pretī valdnieka tronim.

“Asiņainā sultāne” vai mīloša sieva?

Savā sarakstē ar vīru Hirrema atklāti demonstrē izglītību, skaidru prātu un tam laikam plašus uzskatus par apkārtējo. Tādēļ nav pārsteigums, ka valdnieks labprāt uzklausīja viņas padomu.

Roksolana ietekmēja vezīru padomes sapulces un ļoti ieinteresējās par starptautisko politiku. Saskaņā ar laikabiedru teikto, viņa pat uzņēma ārvalstu vēstniekus ar atklātu seju!

Hirrema aktīvi iesaistījās arī labdarībā. Daudzas mošejas un patversmes tika uzceltas par viņas personīgajiem līdzekļiem. Bet baumas par sultānes politiskajiem vajātajiem ir ļoti pārspīlētas. Vienkārši Roksolana bija pirmā Osmaņu impērijas sieviete, kas uzdrošinājās atklāti iesaistīties sabiedriskajās lietās!

Šeit ir reāls Sultāna Suleimana un Roksolanas- Hirremas attēls, kas ir saglabājies līdz šai dienai.

Hirrema radīja skaudību, bailes un naidu, jo viņa bija pirmā sieviete valdniece Turcijas vēsturē. Viņas galvenais sasniegums bija tāds, ka viņai izdevās padarīt mīlestību par pilnvērtīgas varas instrumentu, kas izplatījies tālu aiz harēma.

Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru