Jebkura pudele satur kādu no šīm zīmēm, katrai no tām ir sava nozīme.
PET vai PETE
Šīs ir PET jeb vienreizlietojamās pudeles. Tās iepildītajā šķidrumā var izdalīt smagos metālus un vielas, kas ietekmē cilvēka hormonālo sistēmu.
PET ir pasaulē biežāk izmantotais plastmasas veids. Svarīgi atcerēties, ka tas paredzēts vienreizējai lietošanai. Ja jūs tajā vēlaties iepildīt savu ūdeni, gatavojieties tam, ka jūsu organismā var nokļūt sārmi un baktērijas, kuras vienkārši dievina PET materiālu.
HDP vai HDPE
Šī ir laba plastmasa, kas prakstiski neizdala nekādas vielas. Speciālisti iesaka – ja vien tas iespējams, pērciet ūdeni vienīgi šādos iepakojumos. Tas ir gan droši, gan ekoloģiski, jo lielākā daļa šīs plastmasas ir pārstrādājama.
Šī ir cietā tipa plastmasa, ko visbiežāk izmanto piena uzglabāšanai, rotaļlietās, mazgāšanas līdzeklu uzglabāšanai un vairāku plēves iepakojumu izgatavošanā.
PVC vai V
Lietas no šī materiāla izdala divas bīstamas vielas. Abām ir negatīva ietekme uz jūsu hormonālo līdzsvaru.
Tā ir mīksta, elastīga plastmasa, ko izmanto augu eļļas uzglabāšanas traukos un bērnu rotaļlietās. No tā izgatavo blisterveida iepakojumu dažāda veida preču uzglabāšanai. To izmanto arī datirkabeļu izolācijās. No tās izgatavo plastmasas caurules un daļu santehnikas. PVC ir izturīgs pret tiešiem saules stariem un laikapstākļiem, tāpēc to izmanto logu rāmju un dārza šļūteņu izgatavošanai. Tomēr speciālisti iesaka izvairīties no tās iegādes, ja vien iespējams atrast kādu alternatīvu.
LDPE
Šo plastmasu izmanto, lai izgatavotu pudeles un iepakojuma plēves, maisiņus. Tas neatbrīvo kaitīgās vielas ūdenī, kas tajā iepildīts. Taču tas nav bīstams tikai ūdenim, kas tajā glabājas. Iepirkumu maisiņus veikalā labāk neizvēlēties, jo apēdīsiet ne vien to, kas ielikts maisiņā, bet arī dažas jūsu sirdij ļoti bīstamas ķimikālijas.
PP
Šai plastmasai piemīt balta krāsa vai puscaurspīdīgi toņi. Lielākoties izmanto sīrupu un jogurtu iepakojumos.
Polipropilēna labākā īpašība – termiskā stabilitāte. Kad tas uzkarst, tas neizkūst. Samērā drošs.
PS
Bieži izmantots kafijas krūzīšu un ātrās ēdināšanas konteineru izgatavošanai. Uzkarsējot, tie izdala bīstamus ķīmiskus savienojumus.
Polistirols- nedārgs, viegls un samērā izturīgs plastmasas veids, kas nepavisam neder karstu ēdienu un dzērienu uzglabāšanai.
PC vai plastmasa bez īpašām norādēm
Šis ir visbīstamākais plastmasas veids. Tiek izmantots ūdens pudeļu un pārtikas uzglabāšanas trauku izgatavošanā.
No polikarbonāta izgatavotos traukos uzglabāt ūdeni vai pārtiku kategoriski aizliegts: tas izdala bisfenolu- A, vielu, kas iznīcina endokrīno sistēmu, apslāpē hormona estrogēna izdalīšanos.
Un vēl kas. Pirms iegādājieties kaut ko jeb kādā plastmasas iepakojumā, padomājiet divreiz. Stikls tomēr ir daudz drošāks!
©TOPRAKSTI.LV / FOTO: adme.ru
Ja jau kopējam/tulkojam vai kā citādi pārveidojam materiālu, avotu arī nākamreiz derētu norādīt… 🙂
http://www.adme.ru/svoboda-sdelaj-sam/chto-nuzhno-proverit-kogda-budete-pokupat-vodu-v-plastikovoj-butylke-1010860/
Tulkojums skaitās autoru darbs un kāpēc gan mums būtu jāliek avots? Ja tiktu raksts ievietots oriģinālvalodā nokopēts, tad nestrīdētos.. Bet tagad nav pamata avotu likt!
Tāpēc dzer labas kvalitātes ūdeni no krāna!!!! #Jauda ūdenī!
Nekāda krāna! Tur jau 20 gadus nedezinficē ar hloru , bet iepērk ļoti kaitīgas ķimikālijas no ārzemju kapitālistiem. Tikai akas, dziļurbuma vai avota. Avotu ūdeņi ir tik tīri, ka nostāv kannās vairāk par mēnesi un pat mazākās nogulsnes nav.