Sultānes Šahas dzīve un nāve. Kāds patiesībā bija Suleimana māsas liktenis?

Osmaņu impērijas devītajam valdniekam Selimam Bargajam bija četri dēli un četras meitas no Krimas hana meitas Aišes-hatunas. Jaunākais zēns Suleimans vēlāk kļuva par Sultāna pēcteci.

Ja mēs par viņu, šķiet, jau zinām visu, tad māsas palikušas Suleimana godības ēnā. Bet viņu biogrāfija ir ne mazāk interesanta! Šodien atklāsim sultānes Šahas likteni.

Vēsturisko informāciju par viņu iespējams iegūt, pateicoties Osmaņu impērijas hronikām. Sultāne Šaha ir dzimusi 1509. gadā Manisā. Pilns Šahas Hubanas vārds turku valodā nozīmē “gaišā dāma”. Kāpēc gaišā? Pastāv uzskats, ka sultānei bija blondi mati. Daži avoti arī apgalvo, ka viņu dzemdējusi kāda no Selima I gūsteknēm.

14 gadu vecumā sultāne Šaha apprecējās ar Lutifi Pašā. Laulībā viņiem bija divas meitas: Esmehana un Nezlikhana.

1539. gadā ģimene pārcēlās uz Stambulu, jo Lutifi Pašā tika ievēlēts par Divāna locekli (Sultāna padome). Sultāne visā atbalstīja savu vīru un neaizmirsa pilī vērpt intrigas. Viņa centās ietekmēt sava brāļa lēmumus, kas savstarpēji konkurēja ar viņa sievu Roksolānu.

Tāpat kā lielākajai daļai sieviešu, sultāne Šaha negribēja samierināties ar mājas pavarda uzturētājas lomu. Viņa arī vēlējās izlemt cilvēku un impērijas likteni.

Ilgu laiku sultānei Šahai tas pat izdevās. 1539.gadā viņas vīrs kļuva par valsts lielāko vezīru, nozīmīgāko impērijas personu pēc sultāna. Tomēr Lutifi Pašā paaugstinājums nebija ilgs.

Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru