Septembra pēdējā nedēļas nogalē no 28. līdz 30.septembrim durvis vērs dažādi un savdabīgi industriālā mantojuma apskates objekti, piedāvājot bezmaksas ekskursijas, izglītojošas lekcijas un dažādas citas aktivitātes.
Industriālais mantojums ir tā kultūras vērtību daļa, kas atspoguļo ražošanas un transporta attīstības vēsturi. Šo mantojumu Latvijā veido galvenokārt vēsturiskās rūpnīcas, ražošanas ierīces un izstrādājumi, kā arī bākas, sūkņu stacijas un ūdenstorņi, dzirnavas, spēkstacijas, ceļi, tilti, dzelzceļi un arī citi transporta līdzekļi. Mūsdienās tehnoloģiju strauja attīstība ir novedusi pie tradicionālās rūpniecības transformēšanās, kā rezultātā daudzas vēsturiskas ražotnes un ar tām saistītā infrastruktūra vairs netiek izmantota.
Latvijas Industriālā mantojuma fonda priekšsēdētājs Andris Biedriņš: “Lai glābtu no pamešanas vai nojaukšanas, prāvs skaits ražošanas un transporta objektu daudzās pasaules valstīs ir ierakstīti aizsargājamo kultūrvēsturisko objektu sarakstā. Vienlaikus Eiropā strauji pieaugusi interese par vēsturi un industriālo mantojumu – slēgtās fabrikas, vēsturiskie ūdenstorņi un bānīši spēj piesaistīt gan vietējos, gan ārzemju tūristus. Arī Latvijā atrodami daudz un dažādi industriālā mantojuma objekti, jo Latvija 19./20. gs. mijā bija viena no rūpnieciski attīstītākajām Krievijas impērijas provincēm, bet Rīga pirms Pirmā pasaules kara bija trešā lielākā rūpnieciskā pilsēta. Ar Rīgas vārdu saistās velosipēdu un automobiļu būves pirmsākumi Krievijā.”
Rīgas plānošanas reģions, iesaistoties Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta ‘Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai’, organizē Rīgas reģiona industriālā mantojuma dienas, aicinot ikvienu iepazīt vēsturi aizraujošās ekskursijās un pasākumos.
Rīgas reģiona industriālā mantojuma dienas sāksies ar tematisku kino vakaru Aldara alus muzejā, kur varēs iepazīt kādreizējo Latvijas rūpnīcu panākumus, ražošanas procesu un strādnieku ikdienu. Vēsturisko kinožurnālu fragmenti ļaus ielūkoties tādu savulaik slavenu fabriku darbā kā tekstilapavu cehs ‘Sarkanais kvadrāts’, Rīgas trikotāžas fabrika ‘Māra’, kolhozs ‘Lāčplēsis’, 1. Rīgas turbomehānikas rūpnīca, Rīgas porcelāna fabrika, Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca, gumijas izstrādājumu fabrika ‘Varonis’ un daudzu citu ražotņu darbībā. Pēc Industriālā mantojuma kino vakara būs iespēja iepazīt alus darītavu un alus muzeju Aldaris alus someljē Anda Rasiņa pavadībā.
Aizraujošos piedzīvojumos un ceļojumā vēsturē ikvienu aizvedīs Baložu kūdras bānītis. Klātienē varēs satikt un klausīties šaursliežu dzelzceļa entuziastu un profesionālu dzelzceļnieku stāstījumos.
Īpaši šiem pasākumiem izbraukums ar bānīti notiks gan sestdien, gan svētdien. Turklāt 29. septembrī, ekskursiju laikā apmeklētājiem būs iespēja apskatīt arī unikālu vēsturiskā ritošā sastāva eksponātu izstādi, kur ir dažādas vēsturiskas lokomotīves, pasažieru un kravas vagoni.
Savukārt iepazīt vēsturisko fabriku darba dunu varēs bezmaksas ekskursijās gan vilnas fabrikā Limbažos, gan kādreizējā Valsts elektrotehniskās fabrikas VEF muzejā. VEF muzejs aicinās uz bezmaksas ekskursijām ne tikai muzeja plašajā ekspozīcijā, bet arī pa bijušās fabrikas teritoriju, kur savulaik ražoja ierīces, ar ko Latvija varēja dižoties visā pasaulē.
Unikālu ekskursiju piedāvās savulaik populāro Ērenpreiss velosipēdu fabrikas tradīciju turpinātāji, kuri stāstīs par velosipēdu ražošanas vēsturi un restaurāciju. Tāpat apmeklētājus uz atraktīvu vēstures iepazīšanu gaidīs Rīgas ūdensapgādes muzejs un Enerģētikas muzejs.
Sestdien, 29. septembrī Rīgas ūdensapgādes muzejā, kas ir viens no ievērojamākajiem ūdensapgādes muzejiem Eiropā, būs iespēja bez maksas apmeklēt izglītojošu lekciju par vēsturisko Rīgas ūdens, gāzes un elektrības iestāžu ēku būvvēsturi un arhitektūru. Lekcijas laikā būs iespēja iepazīties ar Rīgas ūdensapgādes vēsturi, gāzes ražošanas vēsturi, kā arī ar elektrifikācijas aizsākumiem Rīgas pilsētā, īpašu uzmanību vēršot tieši uz industriālās arhitektūras mantojumu – gan zudušo, gan saglabāto. Lekciju lasīs Inga Karlštrēma – mākslas vēsturniece, Rīgas arhitektūras vēstures pētniece, vairāku Rīgas industriālās arhitektūras tēmai veltītu zinātnisku rakstu autore. Vēlāk, plkst. 13.00 un plkst. 15.00 ikviens aicināts uz ekskursiju muzejā, lai iepazītu Rīgas ūdenssaimniecības attīstību no viduslaikiem līdz pat mūsdienām.
Projekta vadītāja Jana Briede aicina apmeklēt arī ārpus Rīgas pilsētas esošos objektus: ”Tieši Miķeļos savas durvis vērs atjaunotās Jaunpils dzirnavas, priecējot apmeklētājus ar plašu izklaides programmu visas dienas garumā. Tās vairākus gadus apmeklētājiem bija slēgtas, bet nu būs atvērtas gan individuālajiem, gan grupās ceļojošiem. Svētku dienā dzirnavu gaņģos ekskursijā vedīs Meldersieva, pagalmu pieskandinās muzikāli sveicieni no apvienības ‘Ķirsītis’, ‘Meiteņu TRIO’ un Jaunpils mazpulku aktivitātes. Būs tirgošanās un radoša darbošanās lieliem un maziem – plāceņu cepšana, ziedu segu aušana, mandalu darināšana, vējdzirnaviņu darināšanas u.c. aktivitātes. Svētku pilnbriedā – plkst. 18.00 – notiks aktiera, dziesmu autora un izpildītāja Vara Vētras koncerts.”
Dažāda veida izklaides programmas, degustācijas, vietējo ražotāju tirdziņi un ekskursijas notiks arī daudzās citās industriālā mantojuma apskates vietās – Aldara alus darbnīcas muzejā, Laimas šokolādes fabrikā, Rideļu dzirnavās, Bīriņu pils kompleksā un ūdenstornī, Dzelzceļa muzejā, Enerģētikas muzejā kā arī citur.
Plašāka informācija par pasākumiem pieejama www.industrialheritage.travel un Facebook https://www.facebook.com/events/346791132538205/
Par projektu:
Projekts “Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai” (Revival of Industrial heritage for tourism development) tiek realizēts “Interreg” Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmā 2014. – 2020. gadam. Projekta mērķis ir atdzīvināt un popularizēt industriālo mantojumu tūrisma attīstībai – plašāka informācija pieejama šeit – http://rpr.gov.lv/project/industrialais-mantojums/. Projekta ietvaros pilnveidoti industriālā mantojuma objekti atbilstoši ceļotāju interesēm un vajadzībām. Daudzi no šiem objektiem līdz šim bija slēgti un nebija pieejami apmeklētājiem. Kopumā projektā veikta 25 objektu pilnveide Latvijā un Igaunijā – izstrādātas atraktīvas programmas un ekskursijas, izveidotas radošās darbnīcas un izglītojošas ekspozīcijas, u.c. Izveidota mājas lapa www.industrialheritage.travel, kurā apkopota informācija par Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objektiem, kas apvienota ērti pārskatāmā kartē. Šeit vienuviet pieejamas arī 60 objektu virtuālās tūres un apraksti.