Visticamāk, ne reizi vien esiet saskārušies ar aizspriedumiem par mikroviļņu krāsni:
– Ej prom no tās, dabūsi starojumu!
– Labāk uzsildīt ēdienu uz plīts, lai nenogalinātu visas uzturvielas!
It kā nedzīvojam viduslaikos, tomēr bieži nākas saskarties ar zinātniski nepamatotiem apgalvojumiem, kas skar sadzīves tehniku. Šodien centīsimies kliedēt izplatītākos mītus.
Mīts №1: Mikroviļņu krāsns “nogalina” pārtiku
Tas nozīmē, ka ir it kā mirusi un dzīva pārtika. Un atšķiras tā no apstrādes veida. Siltuma efekts nogalina šūnas saknē burkāniem zupā, ceptā vistā, un pat ogu atomus ķīselī. Patiesība ir tāda, ka augļu un dārzeņu šūnas sāk mirt uzreiz pēc ražas novākšanas. Un, protams, “dzīvo šūnu” esamība vai neesamība nemaina produktu ķīmisko sastāvu un neizslēdz uzturvielas.
Mīts №2: Galvenais, viss ir zaudēts … viss ir zaudēts!
Tiek uzskatīts, ka sparģeļi, cepti pannā, būs pilni ar uzturvielām, bet tikai 1 minūte mikroviļņu krāsnī atņems tiem visas uzturvielas. Jebkura svaigas pārtikas apstrādes metode ietekmē olbaltumvielu, tauku, vitamīnu un minerālvielu saturu. Bet tas nav atkarīgs no mikroviļņu krāsns, bet gan karsēšanas intensitātes un ilguma, bet vēl vairāk- no kontakta platības ar apkārtējo vidi. Tāpēc vārot, zaudējumu ir daudz vairāk. Tāpēc par ieteicamāko tiek uzskatīta cepšana krāsnī, uz sausas pannas un… gatavošana mikroviļņu krāsnī.
Mīts №3: Pārtika kļūst radioaktīva
Un mainās molekulārā struktūra. Radio viļņi mikroviļņu krāsnī principā nav spējīgi mainīt produkta atomus un molekulāro struktūru. Lai to panāktu, banāli, bet nav pietiekami daudz jaudas. Kvantu mikroviļņu enerģija (ne-jonizējošā starojuma) nespēj noārdīt elektronu no atoma. Vienīgais, kas var padarīt jūsu picu radioaktīvu – hadronu paātrinātājs. Jebkuras produkta garšas izmaiņas rodas sakarā ar to, ka mikroviļņu krāsns pilnībā uzkarsē produktu, nevis tā virsmu, kā tas notiek uz pannas vai cepeškrāsnī.
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!