Sauļošanās losjons – neatņemama daļa no ilgi gaidītām pludmales brīvdienām. Lielākā daļa no mums uzskata, ka maigs krēms ir labākais veids, kā pasargāt ādu no agresīvas saules gaismas, aizsargāties no apdegumiem, novērst vēzi un iegūt vienmērīgu, bronzīgu iedegumu. Diemžēl, tas nav tik vienkārši.
Lūk, Jevgēnija Komarovskova viedoklis par saules aizsarglīdzekļiem, kas iznīcina visus stereotipus.
Vai sauļošanās krēmi aizsargā vai no vēža? Melanoma, un tas ir visbīstamākais un agresīvākais ādas vēža veids, tiek diagnosticēta arvien biežāk. Šķiet, kāpēc? Jo līdzekļu, lai pasargātos no saules, ir neskaitāmi daudz. Ieziedies ar krēmu – un mierīgi baudi silto sauli. Speciālistiem ir 3 hipotēzes, kas šā vai tā izskaidro šo pesimistisko paradoksu.
LASI ARĪ: Šīs Ādas Vēža Detektors var izglābt jūsu dzīvību. Iegaumējiet un pastāstiet arī tuviniekiem!
Pirmkārt, melanoma progresē ļoti lēni, tās latentais periods ir 20-40 gadi. Tāpēc pastāv iespēja, ka tagadējie ādas vēža pacienti izraisījuši neatgriezenisku kaitējumu veselībai vēl jaunībā, kad saules aizsargkrēmi nebija tik populāri, bet iedegums ienāca modē, kļūstot par simbolu bagātai un pārticīgai dzīvei.
Otrkārt, tehniskais progress attīstās zibens ātrumā, bet planētas ozona slānis kļūst plānāks. Šis faktors padara līdzekļus aizsardzībai pret saules stariem mazāk efektīvus. Kā cilvēki nodzīvojuši līdz šim, un nav cietuši no vēža? Atbilde ir vienkārša: saule bija mazāk agresīva, un tas ir fakts.
Nu, un,treškārt, pareizi lietots sauļošanās līdzeklis patiesi spēj aizsargāt pret UV starojumu. Tomēr tie ne tikai spēja pasargāt no vēža, bet var arī to izraisīt.
Cilvēki, ieziedušies ar biezu krēma kārtu, jūtas droši un bieži vien saulē pavada daudz ilgāk laika, nekā parasti. Tā rezultātā kopējais UV staru iedarbības ilgums palielinās vairākas reizes, radot neatgriezenisku kaitējumu veselībai.
“Šis fakts atgādina mums, ka sauļošanās krēmi ir noderīgi, bet jums nevajadzētu paļauties tikai uz to, jo tas negarantē absolūtu aizsardzību. Mums ir nepieciešams izstrādāt veselīgus ieradums, lai izvairītos no sauļošanās un saules apdeguma, jo saules apdeguma klātbūtne- droša zīme, ka DNS ādas šūnās ir bojāts, un ar laiku tas var izraisīt vēzi,” saka britu onkoloģe Džūlija Šarpa.
Kā aizsargāt savu bērnu no saules – atsevišķs jautājums. Ultravioletais starojuma, kas uzkrāts bērnībā, spēj izraisīt ādas vēža attīstību dzīves laikā. Bērna epiderma ir ļoti plāna un uzņēmīga pret agresīvo UV starojuma uzbrukumu, bet melanocīti sāk ražot melanīnu tikai ap trešā dzīves gada beigām.
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!