Bratislava, 21.maijs, LETA. Latvijas hokeja izlase, aizvadot lielisku trešo trešdaļu, otrdien Slovākijā notiekošā pasaules čempionāta pēdējā mačā ar rezultātu 4:1 (0:1, 1:0, 3:0) pieveica Norvēģijas valstsvienību.
Latvijas valstsvienība šo čempionātu noslēgusi desmitajā vietā.
Latvijas izlases labā vārtus šajā mačā guva Miks Indrašis, Jānis Jaks, Rihards Marenis un Ronalds Ķēniņš, kamēr norvēģiem vienīgo reizi izcēlās Tubīass Linnstrems.
Šajā mačā par labāko Latvijas izlases rindās tika nosaukts Indrašis, kamēr norvēģiem pie šī goda tika uzbrucējs Andrēass Martinsens.
Jau no mača pirmajām minūtēm Latvijas hokejisti ņēma iniciatīvu savās rokās un centās gūt vārtus, bet vienā no epizodēm šķietami klupināts tika Miks Indrašis, tomēr tiesneši norvēģiem divu minūšu sodu nepiešķīra.
Laukumā kopumā bija vērojams atraktīvs hokejs, jo arī Norvēģija centās apdraudēt Elvja Merzļikina sargātos vārtus. Norvēģi gan atbildēja tikai ar retiem uzbrukumiem, bet labākas iespējas bija Latvijai, nesekmīgus metienus veicot Teodoram Bļugeram un Rūdolfam Balceram.
Atzīstami vārtos spēles ievadā spēlēja norvēģu vārtsargs Henriks Heukelanns, kurš pārliecinoši tika galā ar Latvijas izlases metieniem. Pirmās trešdaļas izskaņā par novēlotu spēka paņēmienu noraidījumu saņēma Oskars Batņa – pretinieki veiksmīgi nostājās zonā un arī guva vārtus, kad 17.minūtē Linnstrems izpildīja precīzu metienu garām Kristapam Sotniekam, bet Merzļikins metiena brīdi neredzēja.
Turpinājumā spēle bija līdzvērtīga, bet priekšpēdējā minūtē rupjš spēka paņēmiens bija pret to pašu Batņu, taču arī šoreiz sods norvēģiem nesekoja.
Pirmais periods līdz ar to noslēdzās ar minimālu Norvēģijas pārsvaru.
Jau otrās trešdaļas pirmajā minūtē Norvēģijas hokejisti nopelnīja noraidījumu, pārkāpjot noteikumus pret Sotnieku. Kā jau šajā čempionātā ierasts, Latvijas valstsvienība vairākumu izspēlēja labi, vairākkārt apdraudot sāncenšu vārtus.
Lai arī šķita, ka viena hokejista pārsvars netiks izmantots, tā pašās beigās lielisku piespēli veica Balcers, kamēr tās saņēmējs Indrašis 24.minūtē panāca neizšķirtu 1:1. Otro trešdaļu Latvija bija iesākusi apņēmīgāk, tomēr komandu apturēja Roberta Bukarta 25.minūtē nopelnītais noraidījums.
Vairākumu Norvēģija gan neizmantoja, bet pēc mazākuma izturēšanas Latvija izveidoja pāris bīstamus vārtu gūšanas momentus, kas gan nevainagojās panākumiem, turklāt 30.minūtē noraidījumu saņēma Uvis Balinskis. Mazākumu Latvijas hokejisti izturēja, lai gan tā izskaņā pretinieki pamanījās trāpīt pa vārtu stabu.
Otrās trešdaļas beigās Latvijas komanda vēlreiz ieguva tiesības spēlēt vairākumā – tā laikā Oskara Cibuļska metiens atsitās pret norvēģu vārtu stabu, bet pārējās epizodēs droši vārtos darbojās Heukelanns, rezultātam tā arī nemainoties. Otrais periods noslēdzās ar rezultātu 1:1.
Trešā perioda ievadā turpinājās līdzvērtīga cīņa, tomēr 47.minūtē Jaks veica metienu no zilās līnijas, bet ripa, atsitusies pret norvēģu hokejistu, nonāca vārtos. Uzreiz pēc tam norvēģi varēja panākt neizšķirtu, tomēr viņiem tas neizdevās, turklāt tad Marenis izmantoja norvēģu kļūdu un aizskrēja ātrā pretuzbrukumā, ar teicamu metienu vārtu devītniekā panākot 3:1. Starp abiem Latvijas izlases vārtiem bija vien 56 sekundes.
Pēc šāda notikumu pavērsiena Norvēģija pārņēma kontroli pār spēli un veica vairākus bīstamus metienus pa Latvijas vārtiem, bet vienību pāris reizes glāba Merzļikins. Norvēģu ofensīva ar laiku gan apsīka, turklāt pēc viena no Latvijas uzbrukumiem pirmais pie atlēkušās ripas bija Ķēniņš, kurš 55.minūtē guva komandas ceturtos vārtus. Pēcāk rezultāts vairs nemainījās, Latvijai gūstot gana drošu uzvaru ar 4:1.
B grupas ietvaros maksimāli iespējamie 18 punkti sešās spēlēs ir Krievijai, 18 punktus septiņos mačos iekrāja Čehija, bet 15 punkti sešās cīņās ir Zviedrijai. Šveice grupu turnīru noslēdza ar 12 punktiem un ceturto vietu, tālāk ar deviņiem punktiem bija Latvija, bet sestā ar sešiem punktiem bija Norvēģija. Savukārt divi punkti bija Itālijai, bet viens – Austrijai, kam elite nu būs jāatstāj.
Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz otrdienai, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.
To vietā nākamajā gadā nāks Kazahstāna, kura augstākajā divīzijā nav spēlējusi trīs gadus, un Baltkrievija. Abas komandas ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā.
Jau ziņots, ka Latvija turnīru iesāka ar uzvaru 5:2 pār Austriju, pēc tam sekoja zaudējums 1:3 Šveicei, turpinājumā tika gūts panākums 3:0 pār Itāliju, ceturtdien ciesta neveiksme 3:6 pret Čehiju, bet sestdien – 1:3 pret Krieviju. Pirmdien Latvija cienījami ar 4:5 piekāpās pasaules čempionei Zviedrijai, tādējādi zaudējot cerības uz ceturtdaļfinālu.
Tikmēr Norvēģija pirmajās četrās spēlēs zaudēja Krievijai (2:5), Čehijai (2:7), Zviedrijai (1:9) un Šveicei (1:4), bet pēc tam uzveica Austriju (5:3) un Itāliju (7:1).
Norvēģija uz planēta meistarsacīkstēm devās ar Nacionālās hokeja līgas (NHL) komandas Čikāgas “Blackhawks” uzbrucēju Andrēasu Martinsenu sastāvā.
Martinsens, kuram ir 28 gadi, gan pa īstam NHL nav nostabilizējies un regulāri spēlē Amerikas Hokeja līgā (AHL). Šajā sezonā viņš NHL aizvadīja 24 spēles, kuru laikā guva vienus vārtus un veica trīs rezultatīvas piespēles. Savukārt AHL čempionātā norvēģis 38 mačos atzīmējās ar trim vārtiem un astoņām rezultatīvām piespēlēm.
Pārstāvot arī Kolorādo “Avalanche” un Monreālas “Canadiens” klubus, Martinsens pasaules spēcīgākajā hokeja līgā kopumā aizvadījis 154 spēles, kurās gūti deviņi vārti un veiktas 14 rezultatīvas piespēles.
Tiesa, pazīstamākais hokejists Norvēģijas izlases sastāvā bija Patriks Tūresens, kurš pēdējās sezonas aizvada dzimtenes klubā Stūrhamāras “Hamar”. Viņš ir divkārtējs Kontinentālās hokeja līgas (KHL) Gagarina kausa ieguvējs, savulaik būdams līderis Ufas “Salavat Julajev” un Sanktpēterburgas SKA komandās. Aizvadītajā sezonā uzbrucējs rezultatīvi spēlēja Norvēģijas čempionātā, turklāt to pašu paveica arī Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) Čempionu līgā, kur astoņos mačos viņam seši vārti un četras rezultatīvas piespēles.
Norvēģijas izlasē lielākā pārstāvniecība bija tieši no vietējā čempionāta, taču hokejisti ikdienā spēlē arī Zviedrijas, Somijas, Vācijas un Šveices augstāko līgu turnīros.
Latvija ar Norvēģiju pasaules čempionātā kopumā tagad tikusies 11 reizes, izcīnot astoņas uzvaras. Pērn latvieši vinnēja pagarinājumā ar 3:2, uzvaras vārtus gūstot Balceram, kurš savu ceļu uz Ziemeļameriku uzsāka spēlējot tieši Norvēģijā.
Pagājušajā gadā Latvijas izlase pasaules čempionātā izcīnīja četras uzvaras un cieta trīs zaudējumus, kas ļāva kvalificēties ceturtdaļfinālam, tomēr tajā tika piedzīvots zaudējums ar 2:3 tā čempionāta uzvarētājai Zviedrijai. Valstsvienība planētas meistarsacīkšu labāko astoņu komandu pulku sasniedza pirmo reizi kopš 2009.gada.
Pērn pasaules čempionāta finālā Zviedrijas izlase pēcspēles metienos ar 3:2 uzvarēja Šveices izlasi, gūstot otro titulu pēc kārtas, savukārt bronzu ieguva ASV izlase, kas čempiontitulu nav izcīnījusi jau kopš 1960.gada.
Latvijas hokeja izlases sastāvs mačam pret Norvēģiju:
vārtsargi – Elvis Merzļikins (Kolumbusas “Blue Jackets”, NHL), Gustavs Grigals (Aļaskas-Fērbenksas Universitāte, NCAA);
aizsargi – Uvis Balinskis, Kristaps Zīle, Kristaps Sotnieks (visi – Rīgas “Dinamo”), Ralfs Freibergs (Zlīnas “PSG Berani”, Čehija), Artūrs Kulda (Čerepovecas “Severstaļ”, KHL), Oskars Cibuļskis (Hradeckrālovas “Mountfield”, Čehija), Jānis Jaks (Amerikas Starptautiskās koledža, NCAA);
uzbrucēji – Miks Indrašis (Maskavas “Dinamo”, KHL), Rihards Bukarts (Diseldorfas EG, Vācija), Gints Meija, Oskars Batņa, Emīls Ģēģeris, Mārtiņš Dzierkals, Rihards Marenis, Lauris Dārziņš (visi – Rīgas “Dinamo”), Roberts Bukarts (Prāgas “Sparta”, Čehija), Ronalds Ķēniņš (“Lausanne”, Šveice), Teodors Bļugers (Pitsburgas “Penguins”, NHL), Rūdolfs Balcers (Otavas “Senators”, NHL), Māris Bičevskis (“Mountfield”).
Norvēģijas hokeja izlases sastāvs mačam pret Latviju:
vārtsargi – Henriks Holms (Stavangeras “Oilers”), Henriks Heukelanns (Turku TPS, Somija);
aizsargi – Aleksanders Bonsaksens (Kouvolas “KooKoo”, Somija), Kristians Bulls (Stūrhamāras “Hamar”), Stēfans Espelanns (Oslo “Valerenga”), Jūnass Holess (“Fribourg-Gotteron”), Juhanness Juhannesens (“Oilers”), Kristians Kosastuls (Askeras “Frisk”), Ērlenns Lesunns (“Mora”, Zviedrija);
uzbrucēji – Kristians Fošbergs (“Oilers”), Mīkaels Hāga (“Mora”), Niklass Rests (Sarpsborgas “Sparta”), Tubīass Linnstrems, Martins Reimarks (abi – “Valerenga”), Andrēass Martinsens (Čikāgas “Blackhawks”, NHL), Sondre Uldens (Vīnes “Capitals”, Austrija), Matiss Ulimbs (“Skelleftea”, Zviedrija), Aleksanders Reihenbergs (Kārlstades “Farjestad”, Zviedrija), Patriks Tūresens (“Hamar”), Matīass Tretness (Krēfeldes “Pinguine”, Vācija).