Etiķis mājas kosmētikā. 13 iedarbīgas receptes

Foto – Pixabay

Mājās gatavotie etiķi ar labiem panākumiem izmantojami arī kosmētiskiem nolūkiem.

1. Losjons pret vasarraibumiem un pigmentācijas plankumiem
* Divas ēdamkarotes smalki sarīvētu mārrutku aplej ar 2 glāzēm ābolu etiķa, 2 nedēļas nostādina ledusskapī, pēc tam izkāš. Pirms lietošanas 2 ēdamkarotes uzlējuma izšķīdina pusglāzē auksta vārīta ūdens un apslauka ādu 2–3 reizes dienā, līdz vasarraibumi un pigmentācijas plankumi pazuduši.

2. Losjons taukainai, piņņainai ādai
* Divas reizes dienā – no rīta un vakarā – seju mazgā ar karstu ūdeni un ziepēm. Pēc tam apslauka ar aukstu etiķa losjonu (tējkaroti ābolu etiķa izšķīdina litrā ūdens). Kurss – ne mazāk par mēnesi. Losjonu uzglabā ledusskapī.

3. Maska taukainai un normālai ādai
* Jēlu olas dzeltenumu sajauc ar tējkaroti ābolu vai vīnogu etiķa un pustējkaroti medus. Iegūto maisījumu uz 15 minūtēm uzziež sejai, pēc tam nomazgā ar siltu ūdeni. Masku liek 1–2 reizes nedēļā. Kurss – 1,5–2 mēneši.

4. Barojoša maska jebkurai ādai
* Lielu nomizotu ābolu sarīvē uz rīves, iegūtajai masai pievieno ēdamkaroti ābolu etiķa un tikpat medus, 3 ēdamkarotes augu eļļas, tējkaroti askorbīnskābes (pulveri) un jēlas olas dzeltenumu. Visu rūpīgi sajauc, uzziež notīrītai sejas un kakla ādai, pēc pusstundas nomazgā ar siltu ūdeni. Masku liek 1–2 reizes nedēļā, kurss – 1,5–2 mēneši.

5. Apliekamais normālai un taukainai ādai
(aizsargā ādu no saules stariem, vēja un sala)
* Sajauc pa ēdamkarotei sīpola sulu un ābolu etiķi. Maisījumā samitrina marles salveti un uzliek notīrītai sejai. Pēc 15–20 minūtēm noņem un seju nomazgā ar siltu minerālūdeni vai sniegūdeni.
* Pret strutainiem izsitumiem: problemātiskās vietas mitrina ar neatšķaidītu ābolu etiķi 6 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – 5–7 dienas.

6. Auksta masāža pret dubultzodu
(uzlabo ādas asinsriti, sašķeļ zemādas taukus)
* Tējkaroti ābolu etiķa izšķīdina puslitrā ledaina ūdens. Pēc tam biezu frotē dvieli saritina rullītī, uz pāris sekundēm iemērc etiķa šķīdumā, lieko mitrumu nospiež un pieliek pazodei. Strauji pavelkot dvieli uz sāniem un atkal atlaižot, 15–20 minūtes ar to it kā pliķē pazodi, laiku pa laikam atdzesējot rullīti ledainajā ūdenī. Masāžu sagatavo 2–3 reizes nedēļā pirms gulētiešanas.

7. Skalošanas līdzeklis matiem
(stiprina matus, padara tos kuplākus, mīkstākus, spīdīgākus)
* Divas ēdamkarotes ābolu etiķa izšķīdina litrā silta vārīta ūdens un skalo matus pēc to mazgāšanas ar neitrālu šampūnu. Blondīnes ūdens vietā var izmantot kumelīšu uzlējumu: 2 ēdamkarotes kumelīšu ziedu aplej ar litru verdoša ūdens, pusstundu nostādina, tad izkāš.

8. Komprese pret blaugznām
* Ūdens peldē nedaudz uzsilda neatšķaidītu ābolu etiķi un siltu ierīvē galvas ādā. Pēc tam galvu aptin ar polietilēna plēvi, tad frotē dvieli. Pēc stundas matus izskalo ar lielu daudzumu silta ūdens.

9. Pret matu izkrišanu
* Glāzi svaigu vai pusglāzi žāvētu nātru lapu aplej ar litru ābolu etiķa šķīduma (puslitru etiķa sajauc ar puslitru ūdens), uzkarsē līdz viršanai, 4–5 minūtes vāra uz lēnas uguns, stundu nostādina, tad izkāš. Ar novārījumu mazgā matus katru vakaru bez ziepēm un šampūna. Kurss – 10–14 dienas.

10. Pret galvas niezi
* Tējkaroti ābolu etiķa sajauc ar ēdamkaroti ūdens, šķīdumā iemērc koka ķemmi un ķemmē matus, līdz tie kļūst mitri. Procedūru sagatavo katru vakaru, līdz nieze pārgājusi.

11. Vanniņa rokām
(mīkstina un tonizē ādu, stiprina nagus)
* Litrā vēsa ūdens iemaisa 3–4 ēdamkarotes ābolu etiķa, uz 10–15 minūtēm iemērc šķīdumā delnas, pēc tam noslauka mīkstā dvielī un ieziež ar barojošu krēmu. Vanniņu taisa ik pārdienu vakarā pirms gulētiešanas. Kurss – 3–5 nedēļas.

12. Ārstnieciska ziede
(dziedē brūces un sagriezumus, balina ādu)
* Sajauc pa pusglāzei ābolu etiķi un olīveļļu, pievieno glāzi cukura, rūpīgi samaisa, 4–5 minūtes, nepārtraukti maisot, karsē ūdens peldē, atdzesē. Ziedi uzziež marlei, pieliek sāpošajai vietai un nostiprina ar saiti vai plāksteri. Apsēju liek 2 reizes dienā – no rīta un vakarā, līdz brūce sadzijusi.

13. Zobu eliksīrs
* Sajauc pa 1/4 glāzes ābolu etiķi un medu, pusglāzi sausā sarkanvīna un tējkaroti samaltu krustnagliņu. Maisījumu uzkarsē līdz viršanai, 1–2 minūtes vāra uz lēnas uguns, tad atdzesē. Skalo mutes dobumu 2 reizes dienā pēc zobu tīrīšanas.

Pievienot komentāru