Ne viss ir sudrabs, kas mirdz. Kāpēc nevajadzētu ēst konditorejas sudraba dražejas.

Runas par konditorejas izstrādājumu rotājumu veselīgumu un kaitējumu atkārtojas tikpat bieži kā svētki. Tās ir īpaši nozīmīgas gadu mijas vai Lieldienu svētku priekšvakarā, kad klājam bagātīgus galdus un katra saimniece vēlas, lai visi ēdieni būtu ne tikai garšīgi, bet arī neaizmirstami ārēji. Aktīvi tiek dekorēti konditorejas izstrādājumi – kūkas, smalkmaizītes, tortes, saldējums. Izrādās, ka ne visi dekoru veidi ir veselīgi organismam, tādēļ rūpīgi jāapsver rotājumu izvēle, ja jūs gatavojat paši, un ko ļaut apēst bērniem, aizejot ciemos.

Par pašiem nosacīti nekaitīgākajiem tiek uzskatīti dažādu krāsu cukura kristāli. Nosaukums atklāj, kas ir galvenā šo dekoru sastāvdaļa. Lai piešķirtu vajadzīgo krāsu, tiek izmantotas pārtikas krāsvielas.

Plaši tiek izmantoti konditorejas dekori nūjiņuu, bumbiņu, konfeti veidā. Tie var būt vienkrāsaini vai daudzkrāsaini. To sastāvs ir salīdzinoši dabisks (cukurs, kakao pulveris, augu tauki, sausais piens utt.), ja neskaita pārtikas piedevas jeb e-vielas (Е102, Е122), kas rada piesardzību to iespējamo seku dēļ.

Lielāko daļu no visiem jautājumiem par nekaitīgumu un kaitīgumu izraisa sudraba bumbiņas. Neapšaubāmi, tās piešķir izstrādājumam svinīgu izskatu, bet tās jāizmanto piesardzīgi. Vaina ir krāsvielā, ko uzskata par nedrošu, ja tiek patērēts lielos daudzumos un ilgstoši. Kopš koloidālā sudraba atklāšanas simts gadus atpakaļ, tikuši veikti daudzi pētījumi, kas apstiprinājuši tādas slimības kā argīrijas (arģirozes), iespējamību, kad minerāla mikrodaļiņas nokļūst organismā. Raksturīga iezīme ir sudrabaina ādas nokrāsa, no kuras nav iespējams atbrīvoties. Starp citu, ASV Kalifornijas štatā ir oficiāli aizliegts pārdot šādus rotājumus. Vienīgajā no 49. štatiem.

Turklāt šīs dražejas ir ļoti cietas, un skaistā kēksa prieku var aizēnot nopietns zobārsta rēķins. Tāpēc kā neatkarīgu produktu tos izmantot nevar, tikai kā dekoru. Tas obligāti jānorāda uz iepakojuma.

Vienīgais attaisnojums šāda veida dekoriem ir tas, ka tie netiek ēsti ar karotēm, tas nonāk organismā nelielos daudzumos. Un tomēr, rūpējoties par savu veselību, atrodiet nekaitīgus un drošus pārtikas produktus, lai svētki nebūtu sabojāti.

©TOPRAKSTI.LV / AVOTS: fabiosa.com

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru