Saulaina vai lietaina vasara? Pēc tautas ticējumiem prognozē Vilis Bukšs

Foto – Pixabay

Jūnijs ir kalendārās vasaras pirmais mēnesis. Ziedu mēnesī rītausma ar rītausmu tiekas. Zāļu mēnesis ir kuplu pļavu, pirmo siena vālu un ogu laiks. Pērkona negaisi jūnijā kuplina druvas, bet ziemeļvējš dzen graudus tīrumā. Saulains laiks Zāļu mēnesī nes bagātu gadu, bet dubļains – bada gadu.

Silts un mitrs jūnijs paredz labu bišu medus un bagātu dārza augļu ražu. Jūnijā spalvu met pīles un medņi. Zied egles, priedes, bet jūnija glāsmainais siltums ir maigāks par pūkām, savā blogā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs.

2. jūnijā ir Emma. Pēdējā no dienām, kad var stādīt āra gurķus, lai tie brangi augtu.

TicējumiJa eglēm daudz čiekuru, būs laba gurķu raža. Ja līst, Jāņi būs sausi.

4. jūnijs – viena no vairākām maizei veltītām dienām gadā. Svēta diena, jo, beidzot pavasara sēju, lūgsnas veltītas Zemes auglībai, Saules devībai un Ūdens (lietus) svētībai. Šajā dienā sāk ziedēt rudzu puķes.

TicējumiJa Maizes dienā apstaigā laukus, tad rudenī apcirkņi būs pilni līdz malām. Ja Maizes dienā lietus līst – togad bada nebūs. Ja diena saulaina, būs laba gurķu un graudu raža.

6. jūnijs – Mežrozīšu diena. Sāk ziedēt mežrozes. Šajā laikā jāiet mežrozēs, lai medum salasītu rožu ziedlapiņas un ieelpotu rožu dziedniecisko gaisu.

8. jūnijā ir Medards. Zivju diena. Senči ticēja, ka 8. jūnijā zivju tīklos iekrīt arī pa kādai ūdens meitai jeb nāriņai.

TicējumiJa šajā dienā daudz odu, jūnija pēdējās dienas būs lietainas, bet siltas. Ja ielīst, līst līdz Septiņiem brāļiem (10.07.).

Rudzu zieda diena ir 12. jūnijs. Pēdējā no pupu stādāmajām un griķu sējas dienām. 12. jūnijā mežā negāja, jo čūskām kāzu laiks. Ja rudzi iet vārpās, sācies vasaras sēņu laiks.

Vītus diena ir 15. jūnijs. Saulains Vītus uz jauku siena laiku, lietains uz bagātu ražu. Pēc Vītus zāli drīkst ar izkapti pļaut līdz tam tikai rokām plūca.

No 18. jūnija līdz 21. jūnijam gada gaišākā mēneša gaišākās naktis jeb putnu naktis. Tas ir laiks, kad putni gaismas vainagu vij. Laiks no 18.06. līdz 21.06. labvēlīgs, lai dārzos atbrīvotos no nezālēm un no lieka apmatojuma uz ķermeņa. Ja šajās trīs dienās dienvidu vējš, būs labs labības gads.

No 21. jūnija līdz 25. jūnijam ir Jāņu laiks. Tās ir vasaras saulgriežu, bagātu tradīciju un gada gaišākā mēneša gaišākās dienas. Jāņu laikā Saule un Zeme savijušās Zalkša dejā. Saulgriežu dienās Zalkša dejas skurbā Saule griež Zemi līdz iegriež pa saulei. Līgojas mežs, pļava un lauks.

TicējumiKad pirmās Jāņa zāles nevīst ātri, tad pirmais siens nekaltīs. Ja dzeguze beidz kūkot pirms Jāņiem – būs īsa vasara, agras salnas; ja pēc Jāņiem – būs gara vasara. Ja Jāņu dienā nelīst lietus, būs jauks rudens. Ja Jāņos līst lietus, tad slapja vasara.

27. jūnijā – Septiņi gulētāji. Ja septiņu gulētāju dienā daudz guļ, tad visu gadu daudz gulēs.

TicējumiKad septiņu gulētāju dienā līst lietus, tad tas līst septiņas dienas; bet, ja līst septiņu brāļu dienā, tad līst septiņas nedēļas. Ja septiņu gulētāju dienā labs laiks, tad tāds pastāvēs septiņas nedēļas no vietas.

29. jūnijā – Pēterdiena. Tā ir Jāņu izskaņa un Pērkonam veltīta diena. No Pēterdienas saule uz ziemu, bet vasara uz karstumu. Apklust putnu dziesmas un vasarai sākas brieduma dienas.

TicējumiJa Pēterdienā Jāņuzāles nav novītušas – siens nekaltīs. Ja Pēteros sīpolus šķin – tie vīst un pēdējais laiks, kad var stādīt kāļus un rāceņus

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kāpēc 19. jūniju sauc par Vēršmēles dienu, skaidro laika vērotājs Vilis Bukšs

3 zodiaka zīmes, kurām JŪNIJĀ negaidīti sāksies jauna un skaista dzīve

loading...

COMMENTS

Pievienot komentāru