6 ikdienišķas lietas, kas izjauc hormonu līdzsvaru

Hormoni ir bioloģiski aktīvās vielas, ko ražo endokrīnie dziedzeri. Tie kontrolē ķermeņa augšanu un attīstību, regulē vielmaiņas reakcijas, ir atbildīgi par bada un sāta sajūtu, ietekmē reproduktīvo sistēmu, nodrošina pielāgošanos videi un uztur homeostāzi. Ir daudz faktoru, kas aktivizē vai nomāc hormonu sintēzes efektu. Zinot šos faktorus var ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti.

1. Stress

Hronisks stress noved pie hormonālā līdzsvara nobīdes uz paaugstinātu tā saukto stresa hormonu (kortizola un epinefrīna) ražošanu. Saskaņā ar Amerikas psiholoģijas asociāciju, palielināta šo vielu sintēze var izraisīt nepareizu sirds un asinsvadu sistēmas un kuņģa-zarnu trakta darbību, palielinot glikozes līmeni asinīs, kā rezultātā palielinās ēstgriba.

2. Slikts miegs

Tāpat kā gadījumā ar pastāvīgu stresu, neizgulēšanās palielina kortizola ražošanu, kā arī izjauc grelīna un leptīna (hormonu, kas regulē izsalkumu un sāta sajūtu) sintēzi. Tādējādi normāla nakts miega trūkums palielina vielmaiņas traucējumu iespējamību.

3. Kosmētika

Dažos kosmētikas līdzekļos ir konstatēti ksenoestrogēni (vielas, kas nokļūstot organismā imitē sieviešu dzimumhormonus, bet patiesībā tādi nav). Kosmētika ir viena no tām lietām, kuru mēs katru dienu lietojam. Ftalāti, ko izmanto kosmetoloģijā un parfimērijā, var negatīvi ietekmēt reproduktīvās sistēmas darbu.

4. Gaļas produkti

Pārtikas rūpniecībā aktīvi izmanto hormonālas vielas, lai stimulētu kaušanai audzēto dzīvnieku augšanu. Hormoni, kas atrodas šo dzīvnieku gaļā, nonāk mūsu ķermenī. Tas var radīt negatīvas sekas veselībai. Daži zinātnieki pat saista krūts vēža rašanos ar gaļas patēriņu.

Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru