Mēs visi dzīvojam ierasto dzīvi un īpaši neaizdomājamies par to, ka nepatikšanas var notikt burtiski uz līdzenas vietas.
Šoreiz runāsim par maziem piesardzības pasākumiem, kuriem nav vajadzīgas īpašas pūles, bet tie palīdzēs izvairīties no nopietnām briesmām.
1. Pašmāju konservētu produktu izmantošana
Daža “krūmu” produkcija – desas, sālītas un kūpinātas zivis, sālīti un konservēti dārzeņi vai augļi- var saturēt botulīna toksīnu. Tas izraisa botulismu – bīstamu infekciozi toksisku slimību. Botulisma baktērijas parasti atrodas augsnē, un nonāk dzīvnieku, putnu un zivju zarnās. Viss, kas piesārņots ar zemi un dzīvnieku zarnu saturu- gaļa, zivis, sēnes, dārzeņi, augļi un ogas – ir potenciāli bīstami.
Īpaši aktīvi botulisma nūjiņa toksīnus uzkrāj pie pareiziem nosacījumiem – tur, kur nav skābekļa: vakuuma iepakojums, konservēti, žāvēti un kūpināti pārtikas produkti ar ādiņu.
Botulīna toksīns ir spēcīga inde, bet tas viegli sadalās temperatūras ietekmē. Konservētos ēdienus pirms lietošanas ir labāk uzvārīt, pasautēt vai vismaz uzkarsēt līdz 40-50 grādiem.
2. Maksāšana ar skaidru naudu par pirkumiem
Daudzi vīrusi un baktērijas dzīvo uz papīra banknotēm, tai skaitā tuberkulozes, pneimonijas, hepatīta, salmonelozes, dizentērijas un gripas patogēni. Ņemot vērā ātru naudas pārvietošanos no viena īpašnieka pie otra, uz vienas banknotes var dzīvot 10-30 tūkstoši mikrobu. Un, lai gan naudu dažreiz apstrādā ar ozonu vai ultravioleto starojumu, rokas pēc saskares ar banknotēm rūpīgi jānomazgā.
3. “Samīļošanās” ar mājdzīvniekiem
Apgalvojums, ka suņa siekalas ir tīrākas nekā cilvēka, ir mīts. Suņi bieži aposta dažādus atkritumus un ekskrementus, tāpēc uz viņu purna ir daudz vīrusu un baktēriju. Kaķi un suņi pārnēsā herpes, zeltaino stafilokoku un baktēriju Capnocytophaga sanimorsus, kas izraisa smagas slimības cilvēkiem – no sepses līdz pneimonijai.
Neļaujiet dzīvniekam jūs aplaizīt, pēc saskares ar viņu nomazgājiet rokas un rūpīgi apstrādājiet skrambas.
4. Tīrīšanas līdzekļu sajaukšana
Tīrīšanas laikā mēs bieži lietojam spēcīgas ķīmiskas vielas. Mēģinot atbrīvoties no noturīgiem traipiem, var šķist, ka vairāku tīrīšanas līdzekļu sajaukšana būs vēl efektīvāka. Bet šādi maisījumi, nonākot ķīmiskajā reakcijā, atbrīvo tik daudz toksisku gāzu, ka tas var izraisīt smagu ķīmisku saindēšanos. Īpaši bīstami ir sajaukt hlora balinātāju ar kaut ko citu, nevis tīru ūdeni.
Izvairieties no eksperimentiem ar tīrīšanas līdzekļiem, neļaujiet tiem nokļūt acīs, uz ādas un plaušās. Izmantojiet maskas un gumijas cimdus. Uzglabājiet sadzīves ķimikālijas bērniem nepieejamā vietā.
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!