Visiem cilvēkiem gadās grūti brīži. Šādos brīžos un dienās katrs no mums paļaujas uz radinieku vai draugu atbalstu. Viņi pasniedz plecu un klausās mūsu problēmās. Bet, ne vienmēr var atrast pareizos vārdus, kas pozitīvi ietekmē noskumušo personu.
Apskatīsim, kādiem vārdiem nav jēgas, lai visu nepadarītu sliktāku, kā arī to, kā pareizi atbalstīt sarežģītā brīdī.
Lūk, ko nevajadzētu teikt.
1. “Viss būs kārtībā!”
Ja jūsu draudzene ir atlaista no darba, tad viņa varēs atrast jaunu. Bet, ja kāds ir pazaudējis tuvu cilvēku, tad nevar teikt kaut ko līdzīgu: “Viss nokārtosies!”. Jūs nevarat dot solījumus, kas nepiepildīsies.
2. “Neraudi!”
Frāzēm “nečīksti”, “neraudi”, “neuztraucies” nav pozitīvas ietekmes uz personu, kurai notikusi bēda. Gluži pretēji, viņš grib atbrīvoties no negatīvām emocijām un sajust kāda empātiju.
3. “Saņemies!”
Cilvēks jūtu saasinājumā frāzes “necepies”, “saņemies”, “aizmirsti” uztver tā, it kā viņa pieredze nav nopietna. Ja viss būtu tik vienkārši, tad viņš nebūtu gaidījis palīdzību no malas.
4. “Tu esi stiprs! Tu tiksi galā!”
Vēl viens bezjēdzīgs solījums. Apbēdināts cilvēks vēršas pie jums, jo vēlas būt viņš pats, un neizlikties par spēcīgu personu, kas spēj cīnīties ar savām problēmām vienatnē.
5. “Dažiem cilvēkiem iet vēl sliktāk!”
Sarūgtināta persona kādu laiku nespēj objektīvi novērtēt savas problēmas nopietnību un vēl vairāk salīdzināt to ar citiem.
6. “Tev vajadzētu…”
Kamēr jūsu mīļos vada emocijas, nav vajadzības steigties un dot padomu. Pirmkārt, palīdziet nolīdzināt emocijas un tikai pēc tam meklējiet veidus, kā atrisināt problēmu.
7. “Tas ir tava vaina!”
Tās pašas emocijas neļauj pietiekami analizēt kļūdas. Un šādas apsūdzības tikai pasliktina situāciju.
Lūk, ko jūs varat teikt.
1. Pajautājiet, vai ir nepieciešama palīdzība
Noderīgāk par praktisku padomu būs sniegt praktisku palīdzību. Tāpēc labāk ir uzdot jautājumu vienkārši: “Ko es varu tavā labā darīt?” Varbūt parastā “saruna no sirds” būs pietiekami.
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!