Kas mammai var būt svarīgāks par mazuļa veselību? Tā dēļ viņas ir gatavas uz visu un vēl vairāk. Pediatri ir nonākuši pie secinājuma, ka, cita starpā, mātei vajadzētu likt bērnu gulēt nevis atsevišķā gultā, bet gan blakus sev. Bērniem vajadzētu gulēt ar māti līdz 3 gadu vecumam, jo pretējā gadījumā var rasties negaidītas problēmas.
Kāpēc tā, kāds kaitējums var rasties, ja mazulis guļ atsevišķā gultiņā un ko darīt, lai visiem būtu ērti? Lūk, atbildes uz šiem jautājumiem.
Veselīgs bērna miegs
Keiptaunas Universitātes doktors Nīls Bergmans apgalvo, ka jaundzimušajiem vajadzētu gulēt uz mātes krūtīm pirmās nedēļās. Pēc tam viņiem vajadzētu gulēt pie savas mātes, līdz viņiem paliek trīs vai četri gadi. Pie šī secinājuma viņš atnāca pēc tam, kad atklāja, ka mazuļi atsevišķās gultiņās guļ mazāk un nemierīgāk, nekā tie, kas guļ uz mammas krūtīm.
Kad bērns guļ atsevišķā gultā, viņa sirdsdarbība paātrinās, un mazā sirds ļoti cieš no tā. Tas var ne tikai radīt bērna veselības problēmas, bet arī radīt sliktu uzvedību nākotnē un pat radīt problēmas pusaudža vecumā.
Viedokļi šajā jautājumā atšķiras. Piemēram, britu zinātnieki nesen publicēja rakstu, kurā norādīts, ka bērni, kas guļ ar māti, ir pakļauti briesmām. Viņi pētīja zīdaiņu pēkšņās nāves gadījumus un uzzināja, ka 2/3 no tām notikušas, kad bērns gulējis mātes gultā.
Bergmanam ir savs viedoklis par šo: “Kad bērni mirst gultā, ne vienmēr ir vaina ir tajā, ka māte apgriežoties mazuli nosmacē. Nosmakšana var notikt citu iemeslu dēļ: toksiskas smakas, cigaretes, alkohols, lieli spilveni un bīstamas rotaļlietas.” Un te nu viņam nevar nepiekrist, jo pēkšņa bērnu nāve notiek arī ar bērniem, kas guļ atsevišķā šūpulī.
Pētījums parādīja, ka tikai 6 no 16 bērniem gulēja mierīgi savās gultiņās. Bērni, kas guļ savās gultās, retāk pāriet no aktīvās miega fāzes mierīgā fāzē. Un tas ir ļoti svarīgi, lai attīstītu smadzenes. Pētījumi apstiprina, ka šādi miega traucējumi bērnībā var radīt problēmas pusaudža vecumā.
Savukārt, ārsts Komarovskis uzskata, ka tas nevar būt likums visiem vecākiem. Viņš saka: “Katra ģimene nosaka miega sistēmu, un šai sistēmai jābūt ērtai konkrētai ģimenei.” Viņš neatbalsta šo apgalvojumu, bet arī to nenoliedz.
“Pirmām kārtām, es vēlētos pret to visu izturēties mierīgi – bez stresa. Vai ir kaitīgi gulēt ar māti? Nav kaitīgi. Ja visi nosacījumi ir izpildīti”saka Komarovskis. Pēc viņa domām, bērna drošam un komfortablam miegam vecāku gultā ir nepieciešams, lai gulta atbilstu nepieciešamajām prasībām: ciets matracis, bez spilvena, laba gultasveļa.
Viņš pievērš uzmanību tam, ka galvenais ir vecāku vienošanās par šādu lietu izkārtojumu. Un ne vienpersoniska, bet abu vecāku. “Ja jums un jūsu “gultasbiedram” tā ir labi, tad tam tā jābūt. Ja tas ir traucējoši, vai nu nomainiet partneri, vai arī lieciet bērnu savā gultā” saka ārsts.
Kā redzat, ārstu viedokļi par šo jautājumu dalās, un ir grūti iegūt kopsaucēju. Tikai vecākiem pašiem ir jāizlemj, kur bērns gulēs labāk.
©TOPRAKSTI.LV / AVOTS: takprosto.cc