Parasti mums ir grūti bēdās atbalstīt citu cilvēku. Tam ir daudz iemeslu. Pirmkārt, katram pašam savs krekls ir tuvāks, un tāpēc mums ne vienmēr ir pietiekami daudz līdzjūtības, lai saprastu, ko patiešām izjūt otrs cilvēks. Otrkārt, mēs ne vienmēr protam atrast pareizos vārdus un esam pārāk neuzkrītoši, pārāk lēni vai vienaldzīgi. Līdzjūtība ir māksla, tādēļ jums jābūt ļoti uzmanīgam, lai netīšām neaizskartu sāpīgajās dvēseles stīgas.
Patiesība ir tāda, ka “Viss būs kārtībā” vai “Neuztraucies” nedarbojas. Tās, šķiet, parāda, ka cilvēks izvairās no problēmām un saka pirmo, kas ienāk prātā. Lai pasargātu savas jūtas. Tās NEpalīdz!
1. “Kā es varu tev palīdzēt?”
Iespējams, šī ir pirmā lieta, no kuras jāsāk līdzjūtība un atbalsts. Draugus iepazīst bēdās nevis tādēļ, ka viņš ir tuvumā, bet gan tāpēc, ka viņš pasniedz palīdzīgu roku. Pat ja cilvēks neatbildēs ar kaut ko konkrētu, viņš zinās, ka šī palīdzīgā roka viņam ir. Ja ir pret ko atsperties (pat tikai hipotētiski), zem kājām uzreiz parādās pamats.
2. “Es saprotu, ko tu tagad pārciet/ jūti/ pārdzīvo.”
Atslēgas vārds: “es saprotu”. Mums ir svarīgi satikt radniecīgu dvēseli, it īpaši, kad viss ir sabrucis un spiež pie zemes. Ar šiem vārdiem jūs varat ne tikai atbalstīt cilvēku, bet arī kļūt emocionāli tuvāki. Galvenais ir izrunāt to no sirds, nevis sausi un kā dežūrfrāzi.
3. “Tas ir tik šausmīgi / grūti/ smagi.”
Krīzes situācijā mēs domājam, ka tikai uz mums gulstas viss debess smagums. Un daļēji tā ir taisnība. Jā, miljoniem cilvēku ir zaudējuši darbu vai mīļotos, līmējuši salauztas sirdis, zaudējuši dzīves jēgu vēl pirms mums, bet konkrētās personas mērogā tās patiešām ir bēdas. Un šajā brīdī vissvarīgāk mums ir, lai tie, kas ir ap mums (vai tuvinieki) saprastu mūsu traģēdiju. Nevis nenovērtē, bet patiesi ir ar mums. Šī frāze parāda, ka cilvēkam nav vienalga, kas notiek mūsu dzīvē, un viņš ir kopā ar mums mūsu problēmās.
Un tagad atklāsim vēl vienu noslēpumu: līdzi just nozīmē izdzīvot sāpes kopā ar cilvēku. Tas nozīmē būt neaizsargātam, raudāt kopā, tas nozīmē, atdot gabaliņu sevis. Ja jūs nevarat sniegt šo upuri cilvēka labā, tad labāk neizteikt līdzjūtību vispār. Labāk nekā, nevis kaut kā. Diemžēl.
©TOPRAKSTI.LV / AVOTS: fabiosa.com