Pēdējo dienu laikā Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) saņem arvien vairāk aculiecinieku zvanu par piejūrā cilvēku nepieskatītiem suņiem, kas mēģina kaitēt roņu mazuļiem – tos biedējot ar riešanu vai pat ievainojot, vēsta DAP.
Suņa kodumu dēļ aprāvusies arī viena Rīgas Zoodārzā nogādātā ronēna dzīvība.
Kauguros atrasto ronēnu glābt neizdevās – tas tika atrasts un Zoodārzā nogādāts ar acīmredzamām suņa kodumu atstātām, pūžņot sākušām brūcēm galvā.
Ievainojumi bija tik dziļi un dzīvībai bīstami, ka speciālistiem nācās pārtraukt dzīvnieka mokas, to iemidzinot.
Savukārt 7. martā Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori no Saulkrastiem un Laučiem zoodārzā nogādāja divus baltus ronēnus. Abi pelēko roņu mazuļi ir novājējuši (sver tikai 13-20 kg) un nesasniedz vecumam atbilstošu ķermeņa masu. Ronēni ir apmēram divas nedēļas veci un tērpti baltā mazuļa kažokā.
Lai arī ārējas brūces veterinārajā apskatē netika konstatētas, tomēr to fiziskā kondīcija ir vāja, kas liecina par ilgstošu badošanos. Tādēļ joprojām mēs nevaram droši apgalvot, ka mazie izaugs sveiki un veseli. Darīsim visu, ko varēsim un cerēsim, ka mazuļi atkopsies un izaugs lieli un veseli.
Tā kā šogad ir silta ziema, tad Rīgas līcī nav izveidojusies noturīga ledus kārta un pelēko roņu mammas laiž pasaulē mazuļus Igaunijas piekrastes salās vai tās ieskaujošiem ledus laukos. Pūšot spēcīgam ziemeļu vējam, daži ronēni peldus vai ar nelieliem atlauztiem ledus gabaliem nonākuši Latvijas piekrastē.
“Patlaban joprojām ir grūti prognozēt, cik ronēnu jau varētu būt Latvijas pludmalēs, taču aicinām ikvienu iedzīvotāju, kas pamanījis roņu mazuli, rūpīgi ievērot galvenos pamatprincipus.
Paņemt pavadā suni, lai tas nenodara pāri baltajam pūku kamolam. Agresīvāks roņu bērns aizstāvoties var arī savainot jūsu četrkājaino draugu.
Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu. Savukārt, ja ronēns izskatās novārdzis, nevis vienkārši aizmidzis, vai pat ievainots, jāzvana Dabas aizsardzības pārvaldei pa tālruni 29198590.
Mēs izvērtēsim situāciju un nepieciešamības gadījumā sazināsimies ar Rīgas Zooloģisko dārzu,” aicina Pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta vecākais eksperts un ilggadējs roņu pētnieks Valdis Pilāts. “Šogad izteikti liels ziņu pārsvars ir par Vidzemes piekrasti no Ainažiem līdz Rīgai, ieskaitot. Savukārt no Rīgas līča Kurzemes daļas (no Rīgas līdz Kolkai) esam saņēmuši 1-2 zvanus.”
Rīgas Zooloģiskajā dārzā gandrīz katru gadu tiek atvesti novārguši un ievainoti roņu mazuļi no Latvijas piekrastes. Aukstās ziemās, kad Rīgas līcī ir kārtīga ledus kārta tie ir tikai daži (reizumis neviens), savukārt siltās ziemās (kā šī) to skaits var sasniegt pat 10-15.
Divu gadu desmitu laikā zoodārzā no piekrastes nonākuši ap 100 pelēko un pogaino roņu mazuļi (tostarp arī slavenais dārza iemītnieks pelēkais ronis Puika).
Diemžēl ne visiem izdodas izdzīvot un izaugt lieliem, jo daudziem ir iekaisušas dziļas brūces, kā arī ļoti vāja fiziskā kondīcija.
Šajā grūtajā un atbildīgajā darbā mums lieti palīdz roņiem draudzīgākā pilsēta Ventspils, kura jau 11 gadus atbalsta nelaimē nonākušo roņu mazuļu izbarošanu un uzturēšanu Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Paldies viņiem par to!