Šķiet, ka nevienam baudu nesagādā klausīties, kā blakus sēdētājs ēdot čāpstina. Lielākajai daļai šādas situācijas rada tikai nelielu diskomfortu, kas nekavējoties pāriet. Tomēr ir cilvēki, kuri nonāk reālās dusmās no šķietami vienkārša trokšņa. Bet tas nav parasts kairinājums, tas ir īsts riebums pret šo skaņu.
Šodien tev pastāstīsim par misofoniju – slimību, kas traucē dzīves ritmu miljoniem cilvēku.
Kaitinošas skaņas
Misofonija – skaņu neciešanas forma, kas ir reāls neiroloģisks traucējums. Piedzīvota negatīva pieredze liek misofonistam piedzīvot reālas dusmas. Tātad, kad viņš dzird bērna raudas, nagu griešanas skaņu, skaļu košļāšanu vai apgrūtinātu elpošanu, ar misofoniju sirgstošais sāk izjust apgrūtinošu un dziļu diskomforta sajūtu, kas pāraug dusmās un naidā.
Visbiežāk sastopamās skaņas, kurām lielākā daļa cilvēku pat nepievērš uzmanību, var padarīt situāciju ļoti saspringtu. Lūk, kas izraisa misofoniju.
Skaņas nepanesamība rodas bērnībā vai pubertātes laikā. Pacienti gandrīz vienmēr ar dienas precizitāti var nosaukt slimības sākuma laiku. Piemēram, slimojot blakus gultā gulēja brālis, kura elpa bija tik smaga un sēcoša, ka viņš nevarēja aizmigt. Kopš tā laika zēns nevar paciest, kad kāds skaļi elpo.
Bieži vien misofoniķi cieš ne tikai no savas slimības, bet arī no apkārtējo cilvēku nenopietnās attieksmes. Ja reiz skaņa man nav kairinoša, tad kāpēc tai vajadzētu kaitināt kādu citu. Šāda egocentriska attieksme daudz vairāk apgrūtina misofoniķa ikdienas dzīvi. Viņi nevar ēst ēdienu ģimenes lokā, neapmeklē kinoteātrus, neiet uz kafijas veikaliņiem, nepārvietojas sabiedriskajā transportā un bieži vien guļ vienatnē.
Parastam cilvēkam ir grūti saprast, ko izjūt misofoniķis. Saskarsmē ar stimuliem viņi piedzīvo ne tikai dusmas, bet viņus pārņem īsts cunami. Smagos gadījumos šādi cilvēki vienkārši nespēj tikt galā ar agresiju. Tā, piemēram, vienā no autostāvvietām 13 gadus vecā meitene vairs nevarēja paciest mātes balsi, tāpēc viņa mēģināja izsist automašīnas logu, lai dabūtu lāpstu un nogalinātu savu māti.
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!