Kad Covid 19 karš beigsies?
Lielākā problēma abās karojošajās pusēs (cilvēce pret koronavīrusu) ir tā, ka mēs savu pretinieku nepazīstam. Cīņa ar bakām ir sākusies Ķīnā jau 6. gadsimtā, kad ārsts Suņs Simjao sāka variolāciju, ar adatu ņemot audu paraugu no slimnieka un ieskrāpējot ar to vesela cilvēka ādu. Šādi variolēti pacienti slimoja vieglāk. Gripas vīrusu un vai vismaz tā izraisīto slimību gripu cilvēce pēta 120 gadus. Mēs esam ļoti labi izglītoti par dažiem simtiem cilvēkam patogēniem vīrusiem, bet SARS 2 mēs pazīstam četrus mēnešus, bet pētam – divarpus. Tik daudz publikāciju par vienu tēmu tik īsā brīdī nav bijis nevienā medicīnas nozarē.
Vīruss pēta mūs.
Mēs varam mēģināt rīkot derības par diviem punktiem:
• kad mēs no šī koronavīrusa beigsim panikot un pārstāsim šaut ar lielgabaliem;
• kad vīruss pilnībā eliminēsies no planētas iedzīvotājiem vai varbūt tiks eliminēts ar vakcinācijas palīdzību.
Es Jums varu pastāstīt tikai to, ko zinu šodien, 25. martā, savus pieņēmumus balstīt uz man šodien pieejamo informāciju un pasaules vadošo zinātnieku pieredzes apkopojuma. Man šķiet, ka vīruss pārstaigās zemeslodi, vieglākās vai smagākās formās to pārslimos 2/3 zemeslodes iedzīvotāju apmēram gada laikā, un tad kopējā imunitāte būs tik nomācoša, ka vīrusam nebūs vietas tālākai izplatībai. Zemeslodes valdības dažādām metodēm šo saslimstību mēģinās ierobežot, lai vienlaikus ļoti smagi nesaslimtu vairāk cilvēku nekā jebkuras valsts mediķi spēj ārstēt. Tādēļ mana prognoze – ap maija vidu pārstāsim drebēt un bīties, sāksim domāt par savu veselību, atsāksim ārstēt citas akūtas un hroniskas slimības, vingrosim un skriesim, atsāksim strādāt un normāli mācīties.
2020 gada beigās aizmirsīsim par koronavīrusu SARS 2, par tā izraisīto slimību Covid 19, gluži kā šodien esam aizmirsuši par pasaules apjukumu pēc Islandes vulkāna Grimsvehtna izvirduma 2011. gadā, pēc kura tika atcelti visi avioreisi.
Tiesa, es neesmu pārliecināts, vai koronavīruss pēc gada nesadomās kādu blēdību, nepamainis savu kara taktiku un iemājos daļā cilvēku hroniskā formā, vai būs tiktāl transformējies, ka radīs jaunu slimības vilni.
[…] Pēteris Apinis: Ar cieņu pret vīrusu kā kara ienaidnieku. Un kad šis karš reiz beigsies? […]