Vasarraibumi: kā tie rodas un kad vajadzētu vērsties pie ārsta!

Vasarraibumi ir mazi brūngani punktiņi uz ādas. Parasti tie parādās uz sejas un rokām. Vasarraibumi ir ļoti izplatīta parādība un parasti ārstu uzmanība nav nepieciešama. Vasarā šie punktiņi bieži kļūst pamanāmi, īpaši cilvēkiem ar gaišiem vai rudiem matiem un ar gaišu ādu.

Vasarraibumi ir gandrīz nekaitīgi, tādēļ nemēģiniet no tiem atbrīvoties. Lai kāds būtu ādas stāvoklis, ieteicams maksimāli izvairīties no tiešiem saules stariem. Dermatologi iesaka izmantot augstas aizsardzības sauļošanās kosmētiku- ar SPF ne mazāk kā 30. Tas gan vairāk attiecas uz cilvēkiem, kuriem vasarraibumi parādās intensīvi, jo viņiem ir lielāks risks saslimt ar ādas vēzi.

Kas rada vasarraibumus?

Vasarraibumu parādīšanos var izraisīt saules starojums, kā arī ģenētiskais faktors. Neviens nepiedzimst ar vasaras raibumiem. Āda satur īpašas šūnas, ko sauc par melanocītiem. Šīs šūnas ražo pigmenta melanīnu, kas, savukārt, ir atbildīgs par acu, ādas un matu krāsu. Melanīns darbojas arī kā dabisks ekrāns, kas aizsargā ādu no kaitīgiem ultravioletajiem stariem, bet pats par sevi tas nespēj pilnībā novērst saules apdegumus. Ja jūs pavadāt daudz laika saulē, melanocīti sāk ražot lielu daudzumu melanīna. Vasarraibumi ir melanīna uzkrāšanās uz ādas virsmas.

Daļa no vasaras raibumiem ir redzami pastāvīgi, bet daļa parādās vasarā, kad saules aktivitāte ir lielāka, un pēc tam pazūd ziemā. “Mantotie” vasarraibumi var pazust ar vecumu. Kā likums, ar gadiem rodas vairāk vasarraibumu, ko izraisa saules darbība.

Kad jāapmeklē ārstu

Vasarraibumiem nav nekāda sakara ar vēzi, bet tos var sajaukt ar ādas vēzi. Eksperti apgalvo, ka pārmērīga saules gaismas iedarbība ir riska faktors gan melanomas, gan vasarraibumu veidošanai. Uz pēdējiem ir lielāka nosliece cilvēkiem ar gaišu ādu.

Ja pamanāt, ka jūsu vasaras raibumi ir mainījuši krāsu, izmēru vai formu, sazinieties ar savu dermatologu. Ārsts varēs noteikt, vai tas ir bīstami jūsu veselībai.

Neskatoties uz to, ka vasaras raibumi ir pilnīgi nekaitīgi, daudzi no tiem cenšas atbrīvoties. Ir tādas procedūras kā lāzerterapija un ķīmiskā tīrīšana, kas dod vēlamo rezultātu, bet var izraisīt nopietnas blakusparādības. Neatkarīgi no tā, kādu metodi izmantojat, neaizmirstiet pēc šādām procedūrām lietot ādas aizsardzības līdzekļus. Tas palīdzēs izvairīties no jaunu vasarraibumu parādīšanās.

©TOPRAKSTI.LV / AVOTS: fabiosa.com

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru