Domājams, ka daudzi no mums vismaz vienu reizi ir sūdzējušies par stundu trūkumu diennaktī. Cik daudz ir jāpaspēj un cik maz ir laika! Ikviens, kas saskaras ar šo problēmu, var palīdzēt tā sauktā laika vadība – māksla pareizi pārvaldīt savu laiku. Bet, lai jums būtu, ko pārvaldīt, ir svarīgi, lai būtu maksimāli brīvi pieejamie pagaidu resursi. Pirmkārt, jums vajadzētu atbrīvoties no tām lietām, kas tos apēd. No hronofāgiem.
Hronofāgi- tie ir tik mazi, mūžīgi izsalkuši radījumi, kas barojas ar mūsu dzīves stundām un minūtēm. Turklāt tie mēdz būt dažādi.
Kontrolējami un nekontrolējami
Sēdēšana pie TV vai datora, “tējas pārtraukumi” darbā ir piemēri kontrolējamiem hronofāgiem. Tikai no jums ir atkarīgs, vai tērēsiet tiem savu dārgo laiku. Šie “mazie dzīvnieki” ir ļoti rijīgi un apēd vairākas stundas dienā.
Bet ir kaut kas, ko mēs nevaram kontrolēt. Mēs neesam spējīgi pārvadīt satiksmes sastrēgumus, ko sastopam savā ceļā, laiku, ko pavadām gaidot rindā, vai pārbraucienos pavadīto laiku.
Paredzamie un neprognozējamie
Kad jūs sapratīsiet to, pār ko jums ir vara, runājot par pavadīto laiku, ir vērts noskaidrot, ko vēl jūs varat mainīt.
Piemēram, jūs aprēķināt ceļu uz darbu, un jūs zināt, ka, ja nokavēsiet autobusu pulksten 8:30, jūs nekur citur nevarēsiet tikt vēl veselu pusstundu. Tā jūs varat prognozēt laika zudumu. Vai arī, teiksim, jums ir jārisina problēma ar dokumentiem, un jūs zināt, ka tas prasīs vismaz pāris stundas.
Bet to, ko parasti sauc par force majeure (auto saplīšana, lidojuma kavēšanās, neplānots pārtraukums kādā iestādē, kur jums jāvēršas) – nekontrolējami hronofāgi.
Ko darīt?
Atrodiet to, kas nozog laiku tieši jums. Izveidojiet šādu sarakstu, mēģinot godīgi turpināt teikumus:
- Es izšķērdēju laiku …
- Es jūtos iztukšots un neapmierināts pēc …
- Es novēršos, darot (ko?)…
- Visbiežāk pirms darba uzsākšanas es …
- Es varētu kaut ko noderīgāku, nevis …
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!