Neīstais jūrassīpols – ierasts telpaugs ar izcilām dziednieciskām īpašībām. RECEPTES

Svarīgi zināt
* Neīstā jūrassīpola sula ir ļoti koncentrēta un var nodarīt kaitējumu rīkles un kuņģa gļotādai. Tāpēc to nekādā gadījumā nedrīkst lietot iekšķīgi.

* Ja auga sula nejauši nonākusi acī, tā nekavējoties jāizskalo lielā daudzumā vēsa ūdens, tad jāiepilina acu pilieni un ne mazāk kā 15 minūtes jāpaguļ aizvērtām acīm.

* Neīstā jūrassīpola preparāti reizumis izraisa alerģisku reakciju. Lai noskaidrotu sava organisma panesību, auga lapiņu uz 5–7 minūtēm pieliek vietai, kur āda ir vesela (vislabāk izvēlēties elkoņa locītavas iekšpusi, kur āda plānāka un maigāka). Ja ir pozitīva alerģiska reakcija, stundas laikā parādīsies apsārtums un viegla nieze. Ja vēl pēc stundas nepatīkamās sajūtas nepāriet, neīstā jūrassīpola preparātus labāk tomēr nelietot.

Derīgi padomi
* Neīstais jūrassīpols ir ļoti pieticīgs augs. Tam noder jebkura ne pārāk skāba augsne, kuru var paņemt no dārza, lauka vai nopirkt veikalā.

* Augs ir noturīgs pret sausumu, toties pastiprināta laistīšana tam nepatīk. Vienīgais, kas nepieciešams astainajai baltstarītei, ir spožs, bet tajā pašā laikā kliedēts apgaismojums. Putekļus no auga lapām noslauka ar viegli mitru drāniņu.

* Sīpolam augot, to vēlams pārstādīt, pie viena neaizmirstot atdalīt mazos sīpoliņus.

* Vasarā astaino baltstarīti var iznest uz lodžijas, balkona vai dārzā. Līdz rudenim to var iestādīt pat dobē.

Starp citu

Jūras urgineja jeb jūrassīpols
Astaino baltstarīti (neīsto jūrassīpolu) nedrīkst sajaukt ar jūras urgineju (Urginea maritima) jeb jūrassīpolu.

Jūras urgineja ir sīpols ar sarkanbrūnām zvīņām un īsām, platām, pelēkzaļām lapām. Šis augs nav mūžzaļš kā astainā baltstarīte un jau jūnijā pamazām sāk zaudēt lapas. Tad to vairs nelaista, bet, kad nokalst visas lapas, podiņu novieto vēsā, bet gaišā vietā un tur pilnīgi sausu.

Sīpolu atsāk laistīt, tikko tā vidū parādās ziedlapa, kas var būt ar bālganiem, gaiši dzelteniem vai rožainiem ziediem. Ziedi sakārtoti daudzziedu ķekarā gara ziedneša galā. Ziedi uzzied septembrī un zied ilgi. Augsne jūras urginejai tāda pati kā astainajai baltstarītei, arī sīpola stādīšanas dziļums tāds pats.

Arī jūras urgineja ir ārstniecisks augs, kura sīpols satur daudz alkaloīdu. Sīpolam ir rūgta, nepatīkama garša, tas ir indīgs un telpās tiek audzēts reti. Lai izmantotu šo augu ārstniecībai, jākonsultējas ar homeopātu vai ģimenes ārstu, kurš konkrētajai slimībai ieteiks vajadzīgo recepti.

COMMENTS

Pievienot komentāru