Gandrīz katrā virtuvē var atrast alumīnija folijas rulli. Atjautīgas mājsaimnieces atradušas tam pielietojumu desmitiem veidos: no ēdiena gatavošanas un uzglabāšanas līdz šķēru asināšanai un pat slimību ārstēšanai.
Apgalvo, ka, gatavojot ēdienu folijā, tas izdodas ļoti sulīgs, mīksts un maigs, bet produkti joprojām saglabā visas derīgās īpašības. Sīkāk aplūkosim noderīgās īpašības.
Vai var gatavot folijā
Folija ir plānā metāla loksne, kurā ir 92 līdz 99% tīra alumīnija. PVO dokumentos alumīnijs ir klasificēts kā nebīstama viela.
Tas nav kancerogēns kā dzīvsudrabs, kadmijs un svins, bet tas var uzkrāties organismā, izraisot vairākas nopietnas slimības. Strīdi par alumīnija drošību turpinās desmitiem gadu, taču nesenie pētījumi liek zinātniekiem celt trauksmi.
Izrādās, ka pat neliels alumīnija daudzums var pārvarēt hematoencefālo barjeru un uzkrāties smadzeņu, kaulu un iekšējo orgānu audos, kas ir daudzu slimību cēlonis.
Šī iemesla dēļ visbiežāk sastopamas onkoloģiskās slimības. Lielākajai daļai sieviešu ar ļaundabīgiem krūts audzējiem šī metāla nogulumi atrodas limfmezglos, kas atrodas tuvu piena dziedzeriem.
Tika konstatēts, ka alumīnijs nelabvēlīgi ietekmē vielmaiņu, nervu sistēmas darbību, ietekmē šūnu reprodukciju un augšanu. Dažos pētījumos alumīnijs ir saistīts ar smadzeņu bojājumiem, kas raksturīgi Alcheimera slimībai (pacientu matos ir liels alumīnija saturs).
Kādu brīdi alumīnija traukus ražoja lielos daudzumos, jo izmaksas rūpnieciskā mērogā nebija augstas. Pēc tam, kad zinātnieki pierādīja alumīnija negatīvo ietekmi uz cilvēka organismu, daudzas pasaules valstis ir atteikušās ražot šādus traukus. Bet NVS un Krievijā ir uzņēmumi, kas joprojām ražo alumīnija traukus.
Speciālisti, kas iesaistīti trauku, ieskaitot alumīnija, testēšanā un sertifikācijā, iesaka izmantot tos tikai verdošam ūdenim – visas citas vielas augstā temperatūrā izraisa spēcīgu alumīnija trauku reakciju. Nav brīnums, ka alumīnija trauki ir aizliegti izmantošanai bērnu iestādēs Krievijā.
Ej uz nākamo lapu, lai lasītu tālāk!