Bratislava, 16.maijs, LETA. Latvijas hokeja izlase ceturtdien Bratislavā pasaules čempionāta ceturtajā spēlē ar rezultātu 3:6 (2:0, 0:4, 1:2) zaudēja Čehijai, ko planētas meistarsacīkstēs vēl nav uzveikusi.
Zaudējums arvien vairāk samazināja Latvijas izlases izredzes sasniegt ceturtdaļfinālu.
Vārtus Latvijas izlases labā guva Miks Indrašis un Lauris Dārziņš, bet Čehijas izlasē precīzi meta Jans Kovāržs, Filips Hroneks, Jakubs Vorāčeks, Jakubs Vrana un Dominiks Simons.
Spēles pirmais periods iesākās aktīvi – pēc metieniem abu komandu izpildījumā, ātro uzbrukumu centrā apstādināja Jans Kolāržs, kurš ar spēka paņēmienu uz ledus noguldīja Rihardu Bukartu. Latvieši centās atbildēt Teodora Bļugera personā, kurš nedaudz novēloti no kājām notrieca Frolīku, tādējādi nopelnot pirmo mazākumu savai komandai. Tas gan veiksmīgāk iesākās pašmāju hokejistiem, kuri divi pret vienu izskrēja pret vārtsargu, tomēr Gints Meija ripu raidīja pāri vārtiem.
Īsi pēc tam četri čehu spēlētāji centās realizēt savu iespēju, taču Elvis Merzļikins ripu atsita laukuma stūrī. Piektajā minūtē izcēlās asumi pie Latvijas izlases vārtiem un par rupjību tika noraidīts Tomāšs Zohorna, kuram īsi pēc tam pievienojās Mihāls Moravčiks, kurš paklupināja Rūdolfu Balceru. Šādu iespēju Latvijas izlase nelaida garām un ātri vien realizēja lielo vairākumu, kur pēc Oskara Cibuļska un Laura Dārziņa piespēlēm izcēlās Indrašis, panākot 1:0. Pusminūti vēlāk vēlreiz lieliskā metiena pozīcijā nonāca Indrašis, taču rezultāts palika nemainīgs.
Desmitajā minūtē Ronalds Ķēniņs noklupināja Vorāčeku, atstājot savu komandu mazākumā, taču čehi to nespēja realizēt. Pie iespējas vairākumā 13.minūtē tika Latvijas valstsvienība, kuru ar filigrānu solo gājienu izmantoja Dārziņš, panākot 2:0 Latvijas labā. Perioda turpinājumā Čehijas izlase nespēja tikt pie labām vārtu gūšanas iespējām un pirmais periods noslēdzās ar rezultātu 2:0 Latvijas izlases labā.
Otrā trešdaļa iesākās pagalam neveiksmīgi, jo Māris Bičevskis izpildīja bīstamu spēka paņēmienu galvas un kakla rajonā pret čehu spēlētāju, saņemdams spēles sodu, tādējādi viņam mačs beidzās. Latvijas izlase līdz ar to nākamās piecas minūtes pavadīja mazākumā. Tā laikā Čehijas izlase vairākkārt bīstami uzbruka pretinieku vārtiem, tomēr Elvis Merzļikins demonstrēja lielisku sniegumu. Vienā no epizodēm Mihals Repīks ripu jau bija raidījis aiz Merzļikina muguras un svinēja vārtu guvumu, tomēr pēc video atkārtojuma noskatīšanās tiesnesis vārtus neieskaitīja.
Pēc šīs epizodes nākamajā uzbrukumā precīzs bija Hroneks, kurš panāca 1:2, bet īsi pēc tam latvieši atgriezās pilnā sastāvā. 28.minūtē otro noraidījumu nopelnīja Zohorna, bet vairākuma izspēlē latviešiem neko bīstamu neizdevās izveidot. Divas minūtes vēlāk čehiem bija lieliska iespēja ripu raidīt tukšos vārtos, bet metiens bija neprecīzs.
Izlīdzinājumu 32.minūtē panāca Kovāržs, raidot ripu apakšējā vārtu stūrī. Minūti vēlāk pēc Ralfa Freiberga raidījuma no iemetiena apļa, pie Čehijas izlases vārtiem izcēlās asumi, par ko divu minūšu sodu saņēma Jans Ruts, dodot vēl vienu vairākuma iespēju Latvijas valstsvienībai. Tajā pašmāju hokejisti izdarīja vairākus bīstamus metienus, bet bez rezultāta. Perioda turpinājumā abas komandas apmainījās ar dažiem uzbrukumiem, kur veiksmīgāki bija čehi, Vorāčekam panākot 3:2. Minūti vēlāk precīzs bija arī Vrana, panākot 4:2 Čehijas labā.
Noslēdzošā spēles trešdaļa iesākās ar bīstamu Riharda Bukarta metienu, tomēr iniciatīva piederēja Čehijas izlasei. 43.minūtē Dārziņš neapstādinot ripu, raidīja to vārtu virzienā, tomēr neveiksmīgi. Neilgi pēc tam ar to pašu centās atbildēt Čehijas izlase, divreiz bīstami uzbrūkot, taču rezultāts palika nemainīgs. To gan mainīja Simona precīzais metiens 45.minūtē, panākot 5:2 Čehijas labā. Minūti vēlāk Rihards Marenis aktīvi nospēlēja čehu aizsardzības zonā un tika paklupināts, nopelnot Latvijas izlasei vairākumu, taču tas palika nerealizēts.
Perioda otrajā pusē nedaudz aktīvāki bija Čehijas hokejisti, kuri piecas minūtes līdz spēles beigām nopelnīja noraidījumu par skaitliskā sastāva pārkāpumu. Vairākuma izspēlei latvieši devās laukumā ar sešiem laukuma spēlētājiem, jo vārtus bija atstājis Merzļikins. Šāds taktiskais gājiens vainagojās panākumiem, un otros vārtus spēlē guva Dārziņš ar metienu no zilās līnijas, panākot 3:5. Cerot uz panākumu, pašmāju hokejisti aktīvi turpināja uzbrukt, tomēr aizturētā soda laikā, kad Latvijas izlases vārti bija tukši, Čehija panāca 6:3. Pēc pēdējiem gūtajiem vārtiem izcēlās nelieli asumi un tajos Dārziņš nopelnīja spēles sodu, tādējādi Latvijas izlase šo spēli noslēdza ar vairāk, nekā 50 soda minūtēm.
B grupas kopvērtējumā Šveicei un Krievijai ir maksimāli iespējamie 12 punkti četros mačos, bet pa deviņiem punktiem iekrājušas Zviedrijas un Čehijas izlases. Seši punkti ir Latvijas izlasei, savukārt aiz pirmā piecinieka ir komandas, kas pie punktiem nav tikušas – Austrija, Norvēģija un Itālija.
Jau ziņots, ka Latvija turnīru iesāka ar uzvaru 5:2 pār Norvēģiju, pēc tam sekoja zaudējums 1:3 Šveicei, bet otrdien tika gūts panākums 3:0 pār Itāliju. Savukārt Čehija vispirms ar 5:2 uzveica čempioni Zviedriju, otrajā duelī ar 7:2 apspēlēja Norvēģiju, bet otrdien ar 0:3 piekāpās Krievijai.
Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 21.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.
To vietā nākamajā gadā nāks Kazahstāna, kura augstākajā divīzijā nav spēlējusi trīs gadus, un Baltkrievija. Abas komandas ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā.
Latvijas izlases rindām ātrāk kā citus gadus pievienojās šogad Nacionālajā hokeja līgā (NHL) debitējušie Rūdolfs Balcers un Teodors Bļugers. Uzbrucēji šosezon hokeja Mekā izcēlās attiecīgi ar 14 un desmit rezultativitātes punktiem. Tāpat sastāvā šogad ir pieredzes bagātais Lauris Dārziņš, kurš iepriekšējo reizi pasaules čempionātā spēlēja 2015.gadā, kad izcēlās ar trīs gūtiem vārtiem un septiņām rezultatīvām piespēlēm. Savukārt otrdien NHL Stenlija kausā zaudējumu piedzīvoja vārtsarga Elvja Merzļikina pārstāvētā Kolumbusas “Blue Jackets” un viņš izlasei pievienojās Bratislavā.
Debija pasaules čempionātos ir uzreiz sešiem hokejistiem – vārtsargam Gustavam Grigalam, kā arī uzbrucējiem Oskaram Batņam, Emīlam Ģēģerim, Tomam Andersonam, Rihardam Marenim un Mārtiņam Dzierkalam. Tiesa, Andersons tā arī vēl nav pieteikts čempionātam.
Pēc spēles ar Šveici pirksta lūzuma dēļ čempionāts beidzās uzbrucējam Rodrigo Ābolam, kura vietā meistarsacīkstēm tika pieteikts cits uzbrucējs Māris Bičevskis, kurš vēl aprīlī tika atskaitīts no valstsvienības, taču vēlāk tika izsaukts atpakaļ.
Latvijas hokeja izlases kapteinis čempionātā ir pieredzējušais uzbrucējs Lauris Dārziņš, kura asistenti ir aizsargs Kristaps Sotnieks un uzbrucējs Roberts Bukarts.
Sotniekam šis ir 11.pasaules čempions pēc kārtas, bet vispieredzējušakais ar savām nu jau 13.meistarsacīkstēm ir Guntis Galviņš. Devīto reizi čempionātā piedalās Dārziņš un Gints Meija, astotās meistarsacīkstes ir Mikam Indrašim un Ronaldam Ķēniņam, bet savu septīto turnīru elites divīzijā sagaidījuši Oskars Cibuļskis un Roberts Bukarts.
Šogad čempionātā izlasei jāiztiek bez vairākiem pamatsastāva spēlētājiem. Jau priekšlaicīgi bija zināms, ka šogad nevarēs palīdzēt pieredzējušais uzbrucējs Mārtiņš Karsums, kurš pērn atgriezās valstsvienībā. Tāpat izlasē neredzēsim NHL un AHL spēlējošos uzbrucējus Zemgu Girgensonu un Ņikitu Jevpalovu, jo abi sportisti šovasar vēlas koncentrēties jaunu līgumu noslēgšanai. Šogad būs jāiztiek arī bez vārtsargiem Jāņa Kalniņa, Ivara Punnenova un uzbrucējiem Andra Džeriņa, Edgara Kuldas, Vitālija Pavlova un Miķeļa Rēdliha, tāpat pēdējā dienā pirms došanās uz čempionātu noskaidrojās, ka valstsvienības ilggadējais līderis Kaspars Daugaviņš potītes traumas dēļ nedosies uz meistarsacīkstēm.
Zīmīgi, ka šogad tikai otro reizi kopš 2002.gada izlasē nav redzams neviens no brāļiem Rēdlihiem, jo ne Miķelis, ne Jēkabs, ne Krišjānis tajā nespēlē, lai gan pēdējais no viņiem centās iekļūt komandā.
Tikmēr Čehijas izlasē šobrīd ir 11 hokejisti ar NHL pierakstu, kā pēdējam valstsvienības rindas papildinot Dalasas “Stars” uzbrucējam Radekam Faskam. Ceturtdien Čehijas izlases vārtu drošība uzticēta Patrikam Bartošākam, lai gan čehu rīcībā ir arī šosezon divas NHL spēles aizvadījušais Pavels Francouzs.
No sastāvā iekļautajiem NHL hokejistiem šosezon individuāli visveiksmīgāk spēlēja Jakubs Vorāčeks no Filadelfijas “Flyers”, kurš 78 spēlēs izcēlās ar 20 vārtiem un 46 rezultatīvām piespēlēm. Tikmēr Vašingtonas “Capitals” uzbrucējs Jakubs Vrāna regulārajā turnīrā piedalījās visās 82 spēlēs, gūstot 24 vārtus un veicot 23 rezultatīvas piespēles, kamēr septiņās izslēgšanas turnīra cīņās viņš palika bez rezultativitātes punktiem.
Pirms gaidāmā čempionāta izlases rindas ģimenes apstākļu dēļ atstāja pieredzējušais Jirži Sekāčs, tāpat izlasē nav Radima Zohornas, Tomāša Kundrāteka, Filipa Pavlika, Jakuba Jeržābeka, Jakuba Krejčika, Tomaša Forta un Lukaša Rouseka.
Latvija ar Čehiju pasaules čempionātos tikusies deviņas reizes un, tāpat kā Kanādu, nav spējusi uzvarēt. 2006.gadā Rīgā tika fiksēts neizšķirts 1:1, bet pārējos astoņos dueļos, tajā skaitā pirms trim gadiem Krievijā (3:4), ciestas neveiksmes.
Abas izlases divreiz tikās arī Vankūveras olimpiskajās spēlēs – 2:5 apakšgrupā un 2:3 astotdaļfināla pagarinājumā -, kā arī četrus gadus vēlāk Sočos, kur grupā tika piedzīvot neveiksme ar 2:4.
Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase aizvadīja sešas pārbaudes spēles, divreiz tiekoties ar Francijas, Krievijas un Šveices izlasēm. Sagatavošanās ciklu valstsvienība iesāka viesos 19.aprīlī ar uzvaru 3:2 pēcspēles metienos pār Franciju, bet pēc divām dienām izlase atzina šīs pašas komandas pārākumu ar 0:2. Nākamās divas spēles tika aizvadītas uz “Arēnas Rīga” ledus, kur Boba Hārtlija trenētā komanda spēkojās ar zvaigžņoto Krievijas izlasi, pirmo spēli zaudējot ar 2:4, bet dienu vēlāk, 25.aprīlī Latvijas izlase ar 2:1 svinēja savu otro uzvaru. Pēdējās divas pārbaudes spēles valstsvienība aizvadīja Šveicē, abos mačos tika piedzīvoti zaudējumi ar 1:4 un 0:2.
Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, Latvijas izlases bilance pārbaudes spēlēs ir nedaudz labāka. Ja pērn pirms gaidāmā pasaules čempionāta izlase bija zaudējusi 11 pārbaudes mačos pēc kārtas, šogad sešās aizvadītajās cīņās izdevās gūt divus panākumus un demonstrēt saturīgu spēli arī pret tādu hokeja grandu kā Krievija.
Pagājušajā gadā Latvijas izlase pasaules čempionātā izcīnīja četras uzvaras un cieta trīs zaudējumus, kas ļāva kvalificēties ceturtdaļfinālam, tomēr tajā tika piedzīvots zaudējums ar 2:3 tā čempionāta uzvarētājai Zviedrijai. Valstsvienība planētas meistarsacīkšu labāko astoņu komandu pulku sasniedza pirmo reizi kopš 2009.gada.
Pērn pasaules čempionāta finālā Zviedrijas izlase pēcspēles metienos ar 3:2 uzvarēja Šveices izlasi, gūstot otro titulu pēc kārtas, savukārt bronzu ieguva ASV izlase, kas čempiontitulu nav izcīnījusi jau kopš 1960.gada.
Hokeja čempionātam veltītajā LETA sadaļā (“http://www.leta.lv/hockey”) pieejama jaunākā informācija ne tikai par Latvijas hokeja izlases gaitām un panākumiem, bet arī citu komandu rezultātiem un čempionāta aktualitātēm.
Latvijas hokeja izlases sastāvs:
vārtsargi – Elvis Merzļikins (Kolumbusas “Blue Jackets”, NHL), Kristers Gudļevskis (Rīgas “Dinamo”);
aizsargi – Uvis Balinskis, Kristaps Zīle, Kristaps Sotnieks (visi – Rīgas “Dinamo”), Ralfs Freibergs (Zlīnas “PSG Berani”, Čehija), Artūrs Kulda (Čerepovecas “Severstaļ”, KHL), Oskars Cibuļskis (Hradeckrālovas “Mountfield”, Čehija), Guntis Galviņš (Tršinecas “Ocelārži”, Čehija);
uzbrucēji – Rodrigo Ābols (“Orebro”, Zviedrija), Miks Indrašis (Maskavas “Dinamo”, KHL), Rihards Bukarts (Diseldorfas EG, Vācija), Gints Meija, Oskars Batņa, Emīls Ģēģeris, Mārtiņš Dzierkals, Rihards Marenis, Lauris Dārziņš (visi – Rīgas “Dinamo”), Roberts Bukarts (Prāgas “Sparta”, Čehija), Ronalds Ķēniņš (“Lausanne”, Šveice), Teodors Bļugers (Pitsburgas “Penguins”, NHL), Rūdolfs Balcers (Otavas “Senators”, NHL), Māris Bičevskis (“Mountfield”).
Čehijas hokeja izlases sastāvs:
vārtsargi – Patriks Bartošāks (Vitkovices “Ridera”), Pavels Francouzs (Kolorādo “Avalanche”, NHL);
aizsargi – Radko Gudass (Filadelfijas “Flyers”, NHL), Jans Ruts (Tampabejas “Lightning”, NHL), Filips Hroneks (Detroitas “Red Wings”, NHL), Mihāls Moravčiks (Plzeņas “Škoda”), Jans Kolāržs (Habarovskas “Amur”, KHL), Petrs Zamorskijs (Hradeckrālovas “Mountfield”), Davids Musils (“Ocelārži”), Davids Skleņicka (Lavālas “Rocket”, AHL);
uzbrucēji – Jakubs Vorāčeks (Filadelfijas “Flyers”, NHL), Ondržejs Palāts (Tampabejas “Lightning”, NHL), Mihaels Frolīks (Kalgarī “Flames”, NHL), Dominiks Simons (Pitsburgas “Penguins”, NHL), Dmitrijs Jaškins, Jakubs Vrāna (abi – Vašingtonas “Capitals”, NHL), Mihals Repīks (Maskavas apgabala “Vitjaz”, KHL), Tomāšs Zohorna (“Amur”), Dominiks Kubalīks (“Ambri-Piotta”, Šveice), Hineks Zohorna (Lahti “Pelicans”, Somija), Jans Kovāržs (“Škoda”), Radeks Faksa (Dalasas “Stars”, NHL).