Pret bronhītu un stipru klepu: krūtis un pēdas norīvē ar svaigu neīstā jūrassīpola lapiņu vai sīpola izvilkumu. Tad uzvelk siltu veļu un vilnas zeķes, izdzer glāzi silta piena ar medu un tūlīt pat liekas gultā un silti sasedzas.
Pret klepu un bronhītu: labi palīdz sīpola–sinepju komprese. Karstā ūdenī izšķīdina 3,5 ēdamkarotes sinepju pulvera, pievieno 1 ēdamkaroti medus, nelielu sasmalcinātu astainās baltstarītes sīpoliņu vai lapiņu un visu rūpīgi samaisa.
Maisījumu uzziež mīkstai kokvilnas drānai vai vecam dvielim, uzliek krūtīm, pārklāj ar polietilēna plēvi un silti sasedzas. Pēc pusstundas kompresi noņem un krūtis apslauka ar samitrinātu drānu. Kompresi labāk likt vakarā pirms gulētiešanas, lai līdz rītam varētu palikt gultā. Ārstēšanās kurss – līdz iestājas pozitīvs efekts.
Pret saaukstēšanās slimībām: ņem vienādās daļās medu un citrona sulu, iemaisa glāzē silta ūdens un izdzer 10–20 minūtes pirms ēšanas.
Pēc tam neīstā jūrassīpola izvilkumu attiecībā 1:30 atšķaida ar ūdeni, samitrina tajā dvieli vai šalli un uz 15–20 minūtēm aptin kaklam. Dienas laikā jāizdzer ne mazāk kā 3 glāzes medus un citrona sulas ūdens un katru reizi tūlīt pēc tam uz noteikto laiku kakls jāaptin ar “ārstniecisko” šalli.
Karstumu pazeminošs līdzeklis augstas ķermeņa temperatūras gadījumā: ja saaukstēšanās slimību gadījumā ķermeņa temperatūra nav augstāka par 38,5 grādiem, noderēs šāda komprese. Nomizo un uz rupjās rīves sarīvē 2 vidēji lielus svaigus kartupeļus. Masai pievieno 2 sasmalcinātas neīstā jūrassīpola lapas, 1 ēdamkaroti ābolu etiķa un 1 tējkaroti medus. Visas sastāvdaļas rūpīgi sajauc. Masu ietin vairākās kārtās salocītā marlē, uz 15 minūtēm uzliek pierei, tad apmaina pret svaigu. Procedūru atkārto tik ilgi, līdz temperatūra mazinājusies.
Pret galvassāpēm: svaigas neīstā jūrassīpola lapiņas pieliek deniņiem un pakausim. Vēl labāk ar lapiņām 2–3 minūtes vieglām apļveida kustībām ierīvēt deniņus. Var arī auga izvilkumā samitrināt vates tamponu un viegli apslaucīt pieri, deniņus un kaklu.
Pret zobu sāpēm (līdz vizītei pie stomatologa): vati savirpina stingrā lodītē, samitrina neīstā jūrassīpola izvilkumā un uzliek uz sāpošā zoba. Tad visu zobu (kopā ar uzlikto vates lodīti) pārklāj ar vati, kas samitrināta stiprā parasto pelašķu uzlējumā (3 tējkarotes žāvētu lakstu ieber termosā, aplej ar pusglāzi verdoša ūdens, 20–30 minūtes nostādina, tad izkāš). Sīpols 3–5 minūtēs noņems sāpes, bet pelašķi aizsargās gļotādu no iekaisuma. Procedūras beigās ieteicams mutes dobumu izskalot ar siltu nomierinošu uzlējumu: 1 tējkaroti sasmalcinātas ozola mizas un 1 ēdamkaroti salviju ieber termosā, aplej ar litru verdoša ūdens, 15–20 minūtes nostādina, tad izkāš.
Ja iekaisis un sastrutojis zobs zem kronīša: palīdzēs komprese, kas izvelk strutas. Tējkaroti dzeramās sodas izšķīdina tik karstā ūdenī, cik var paciest, un iemaisa šķīdumā 1 tējkaroti svaigi sasmalcinātas neīstā jūrassīpola lapas.
Pēc 1–2 minūtēm samitrina vati un pieliek sāpošajam zobam. Pēc stundas apliekamo apmaina pret svaigu. Uz nakti zobam uzliek sodas apliekamo (tējkarote sodas uz pusglāzi verdoša ūdens). Obligāti jāpatur prātā, ka šo procedūru drīkst veikt ne ilgāk kā 2 dienas. Tā mazinās sāpes un noņems iekaisumu, taču vizīti pie stomatologa atlikt nedrīkst.
Pret sēžas nerva iekaisumu, miozītu, radikulītu: sasmalcinātas ārstniecības tauksaknes saknes attiecībā 2:1 sajauc ar samaltām neīstā jūrassīpola lapām. Maisījumu attiecībā 1:3 aplej ar 76% spirtu, visu pārlej stikla traukā, cieši aizdara un, katru dienu 6–7 reizes sakratot, 3 dienas nostādina tumšā vietā istabas temperatūrā, pēc tam izkāš. Sāpošās vietas ierīvē 1–2 reizes dienā. Kad līdzeklis izlietots, palikušos biezumus vēlreiz aplej ar spirtu, pievienojot nedaudz auga sulas. Izvilkums būs vēl spēcīgāks.
Pret radikulītu kā profilaktisks un pretsāpju līdzeklis: 4 ēdamkarotes auga izvilkuma sajauc ar ēdamkaroti rīcineļļas. Maisījumu kārtīgi sakrata un uz 3 stundām noliek tumšā vietā. Ierīvē slimnieka muguru gar mugurkaulu, tad viņam jāuzvelk silta veļa un ne mazāk kā stunda jāpaguļ zem siltas segas.
Var izmantot arī citu recepti. Ņem gabaliņu neīstā jūrassīpola lapas (2 x 2 cm) un sarīvē ar to jostasvietu. Pēc tam apliek vilnas lakatu vai šalli un paguļ zem siltas segas. Tā kā sīpolam ir ļoti ātra iedarbība, visa procedūra veicama 2–3 minūtēs. Ierīvētajā vietā var parādīties viegli durstošas vai dedzinošas sajūtas, taču tām jāpāriet pēc 6–10 minūtēm. Ja šīs sajūtas grūti paciešamas, attiecīgo vietu var ieziest ar smiltsērkšķu eļļu.
Pret radikulītu, reimatismu, podagru, lumbago (kā papildu ārstniecības līdzeklis): uz rīves sarīvē mārrutka sakni (50–70 g), sasmalcina pusi auga lapas, pievieno mārrutku masai un rūpīgi sajauc. Maisījumu ieliek marles maisiņā un iegremdē vannā ar 36–37 grādus siltu ūdeni. Vannu sagatavo pirms gulētiešanas, procedūras ilgums – 10–15 minūtes. Kurss – 5–7 vannas.
Stipru sāpju gadījumā var uzlikt kompresi ar melnajiem rutkiem: nomizotu rutku sarīvē uz rīves, plānā kārtiņā uzziež kokvilnas vai lina drāniņai un pārklāj ar otru auduma kārtiņu. Tai izliek sasmalcinātu auga lapu un apklāj ar vēl vienu audumu. Iegūto “kārtaino pīrāgu” pieliek sāpošajai vietai, virsū uzliek komprešu papīru un apsien siltu lakatu vai šalli. Kompresi tur, cik ir pacietības. Parādīsies lēna dziļas izsildīšanas sajūta. Lai sāpes atkāptos, pietiek ar dažām procedūrām.
Neīstā jūrassīpola un rīvētu rutku maisījumu ierīvēšanai var izmantot arī pret radikulītu, reimatismu, podagru un saaukstēšanās slimību gadījumos.
Savukārt rīvētu mārrutku putriņu, attiecībā 2:1 sajauktu ar sasmalcinātām auga lapām, lieto ierīvēšanai pret radikulītu, stiprām locītavu sāpēm, muguras un jostasvietas muskuļu sāpēm. Kolīdz parādās stipra dedzināšana, tūlīt pat jāieiet karstā dušā, tad jāliekas gultā un silti jāsasedzas.
Pret lumbago (kā papildu ārstniecības līdzeklis): emaljētā traukā, pakāpeniski pielejot neīstā jūrassīpola izvilkumu, maisa 250–400 g sinepju pulvera, līdz veidojas šķidra krējuma konsistences masa. Turpina maisīt tik ilgi, līdz parādās asa, kodīga sinepju smaka. Tad putriņu ielej 35–36 grādus siltā vannas ūdenī (uz 180–200 litriem ūdens) un rūpīgi izmaisa. Peldes ilgums 5–10 minūtes. Pēc vannas 1–2 minūtes pastāv zem karsta ūdens dušas, tad silti ietinas. Vannu sagatavo pirms gulētiešanas ne biežāk kā 3 reizes nedēļā.
Mazināt sāpes lumbago gadījumā palīdz arī sinepju plāksteri. 5–7 minūtes pirms plāksteri noņem, zem tā paliek viegli saspaidītas neīstā jūrassīpola lapas.
Pret osteohondrozi: ņem vienādās proporcijās parasto pelašķu tinktūru (pārdod aptiekā) un neīstā jūrassīpola izvilkumu. Šķīdumu attiecībā 1:20 sajauc ar vazelīnu un uzkarsē ūdens peldē līdz 40–45 grādu temperatūrai, tad atdzesē. Ar iegūto ziedi ierīvē muguru gar mugurkaulu, kā arī izdara ārstniecisko masāžu. Ārstēšanās kurss – 7–8 dienas.
Savukārt punktu masāžai izmanto ziedi uz ēteriskās eļļas bāzes. 2 tējkarotēs piparmētru eļļas izšķīdina neliela sīpoliņa sulu, pievieno 100 g vazelīna un rūpīgi samaisa. Ar abu roku rādītājpirkstiem paņem nedaudz ziedes un apļveida kustībām ierīvē abpus mugurkaulam 2–3 cm attālumā no mugurkaula staba. Masāžas ilgums – 10–15 minūtes.
Pret podagru (kā papildu ārstniecības līdzeklis): sasmalcina 2 neīstā jūrassīpola lapas un 5 ķiploka daiviņas. Putriņai pievieno ēdamkaroti kausēta sviesta un nelielu gabaliņu bišu vaska. Visu liek emaljētā katliņā, ūdens peldē uzkarsē līdz viršanai, 1–2 minūtes karsē uz lēnas uguns, tad atdzesē. Ziedi uzziež vates tamponam, pieliek sāpošajai locītavai un piestiprina ar saiti vai plāksteri. Vislabāk kompresi likt uz nakti. Kurss – līdz iestājas pozitīvs rezultāts.
Pret papēžu kauliņiem (kā papildu ārstēšanas līdzeklis): ņem 8–10 pilienus joda un pa ēdamkarotei neīstā jūrassīpola izvilkumu un dzeramo sodu. Visas sastāvdaļas iemaisa 3 litros 37–38 grādus silta ūdens (vēlams, lai tas būtu sniegūdens). Lieto 10–15 minūšu ilgām kāju vanniņām (ja ūdens atdziest, periodiski var pieliet karstu). Pēc procedūras kājas nosusina dvielī un sāpošās vietas ieziež ar auga izvilkumu vai sulu.
Pret šo kaiti var izmantot arī kartupeļu un neīstā jūrassīpola aplikācijas. Nomazgātu kartupeli ar visu mizu sarīvē uz smalkās rīves un putriņā iemaisa sasmalcinātu auga lapu. Maisījumu uzziež marlei, pieliek sāpošajai vietai, pārklāj ar polietilēna plēvi, nostiprina ar saiti un uzvelk kājās zeķi. Pirms aplikācijas ieteicama kāju vanniņa. Apsēju tur diennakti, tad apmaina pret svaigu. Ārstēšanās kurss – 7–8 dienas. Šajā laikā sāpēm jāpierimst, bet kauliņam jākļūst ievērojami mazākam vai jāpazūd pavisam.
Pret ādas sēnīšslimībām: sajauc 3 ēdamkarotes trejdaivu sunīšu lakstu, pa 2 ēdamkarotēm trejkrāsu vijolītes un maura sūrenes lakstus un 1 tējkaroti samaltas neīstā jūrassīpola lapas. Ēdamkaroti maisījuma ieliek termosā, aplej ar glāzi verdoša ūdens, stundu nostādina, tad izkāš un biezumus izspiež. Uzlējumu pārlej stikla traukā ar cieši piegulošu vāciņu un uzglabā ledusskapī ne ilgāk kā 2 diennaktis. Lieto slimības skarto vietu apslaucīšanai reizi dienā.
Pret ādas niezi: sajauc 100 g ozola mizas un 2 ēdamkarotes samaltas neīstā jūrassīpola lapas. Maisījumu ieber emaljētā katliņā, aplej ar 2 litriem ūdens, uzkarsē līdz viršanai, vāra uz lēnas uguns 15–20 minūtes, pusstundu nostādina, tad izkāš un biezumus izspiež. Pusi ielej 38–39 grādus siltā vannas ūdenī. Vannu sagatavo pirms gulētiešanas, procedūras ilgums – 15–20 minūtes. Pēc vannas dvieli neizmanto, jāļauj ķermenim nožūt patstāvīgi. Uzlējumu uzglabā ledusskapī slēgtā stikla traukā ne ilgāk kā 2 diennaktis. Ārstēšanās kurss – 5–7 vannas.
Pret furunkuliem (kā papildu ārstniecības līdzeklis): dažus zilo graudiņu kristāliņus izšķīdina 1/3 glāzes ūdens (lai veidotos piesātinātas krāsas šķīdums). Samitrina tajā vates tamponu un apslauka problemātisko vietu. Tad uzliek furunkulam saspaidītu neīstā jūrassīpola lapu un pārklāj ar zilo graudiņu šķīdumā samitrinātu vati.
Kompresi tur ne ilgāk kā 5 minūtes. Pēc tam uzliek kādu nomierinošu apsēju, piemēram, ar kādu balzamu. Procedūru atkārto 1–3 reizes dienā, līdz iestājas pozitīvs rezultāts.
Pret kārpām: sajauc auga izvilkumu spirtā ar ožamo spirtu (attiecībā 1:1). Vai arī pagatavo ziedi: saspaida 100 g notīrītu ķiploku, pievieno saspaidītu neīstā jūrassīpola lapiņu un visu rūpīgi sajauc. Ar vienu vai otru līdzekli apziež kārpu vairākas reizes dienā.
Vēl pret kārpām labi palīdz šāda recepte: ņem 1–2 svaigas plūksnainās kalanhojas lapiņas un 1 neīstā jūrassīpola lapu. Visu saberž piestiņā, masu pieliek kārpām un apsaitē. Nepieciešamas 5–6 procedūras.
Pret tulznām un noberzumiem uz kājām: sajauc vienādās daļās svaigi sagrieztas neīstā jūrassīpola lapas un žāvētus ārstniecības kumelītes ziedus. Maisījumu pārliek stikla traukā, attiecībā 1:3 aplej ar spirtu vai degvīnu, uzliek vāciņu, 2–3 dienas nostādina tumšā vietā, tad izkāš.
Izvilkumā dāsni samitrina vates tamponu, pieliek problemātiskajai vietai, pārklāj ar polietilēna plēvi, nostiprina ar saiti vai plāksteri un uzvelk vilnas zeķi. Pēc 15–20 minūtēm kompresi noņem un pēdu nomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm. Procedūru atkārto 1–2 reizes dienā, līdz iestājas pozitīvs rezultāts.
Svarīgi padomi – nākamajā lapā!
Beidzot kvalitatīvi padomi! Paldies! Lietojiet un esat veseli!